Duka: Západ si podřezává větev. EU odmítá své kořeny

26.08.2019 13:44

Kardinál Dominik Duka se proti genderové ideologii vymezil již několikrát. A nejinak tomu bylo i v rozhovoru, který poskytl Konzervativním novinám. Genderová ideologie podle něj nemá oporu v dalších oborech a je prý dalším rozšířením třídního boje. A kardinál měl pár slov i o Rusku a Západu. „Na současném Západu je nejhorší to, že si podřízl sám pod sebou větev. Evropská unie odmítla žido-křesťanské kořeny,“ tvrdí.

Duka: Západ si podřezává větev. EU odmítá své kořeny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě
reklama

Duka si posteskl, že nejsvobodnější byl za totality, když pracoval bez souhlasu režimu. „Bylo to s rizikem, ale měl jsem méně problémů než kněží, co pracovali se státním souhlasem, a byli po každé slavnosti předvoláváni okresním tajemníkem, státní bezpečností atd.,“ říká. Dnes prý své politické názory nemůže prezentovat, musí respektovat, že katolíci jsou členy nejrůznějších hnutí. „Jako neexistuje křesťanská matematika a fyzika, ale jen matematika a fyzika, tak neexistuje křesťanská politika. To se možná křesťanské strany ozvou a budou protestovat, ale je to tak,“ říká Duka. Také vyvracel, že by byl v Čechách vládcem katolíků a mohl jen tak nařizovat. Prý je něčím mezi britskou královnou a předsedou golfového klubu.

Anketa

Jakou školní známkou zatím hodnotíte činnost současné vlády Andreje Babiše?

32%
46%
4%
5%
13%
hlasovalo: 13177 lidí

Vyjádřil se také o genderové ideologii. „Antropologie musí mít určitou interdisciplinaritu – na rovině biologie, medicíny, psychologie…  To genderové teorii – i když teda spíš ideologii, teorie vypadá jinak – chybí. To je i stanovisko nejvyšších špiček těchto oborů u nás,“ tvrdí kardinál a dodává, že v Parlamentu jsou to lékaři, kdo je pilířem racionality.

„Italský komunista a jeden z ideových otců neomarxismu Antonio Gramschi jako vzdělaný muž pochopil, že dělník, který se má dobře, nepůjde na barikády. A přenesl ideu třídního boje – což je vlastně zmaterializovaný hegelianismus – na pole pohlaví. Mám-li vytvořit beztřídní společnost, musím potlačit i dichotomii muže a ženy,“ vysvětluje původ ideologie primas český.

Dále se reportér Konzervativních novin zeptal, zda Duka necítí obavu z toho, co dělá prezident Zeman a z jeho údajně jasné příchylnosti k Rusku a k Číně. „Protože přes všechnu kritiku některých trendů ze Západu je třeba pohrdání osobní svobodou v Rusku či Číně nepochybně mnohem více zakořeněno než na Západě, který je naopak kolébkou individuálních svobod a demokracie,“ namítal reportér.

Duka se prohlásil za „muže Západu“. Ale hned pokračoval: „Na současném Západu je nejhorší to, že si podřízl sám pod sebou větev. Evropská unie odmítla žido-křesťanské kořeny. Které mimochodem pocházejí z Blízkého východu, ale setkaly se s vyspělou řecko-římskou kulturou, kterou ale křesťanství nezamítá, ale obohacuje ji.“ Co se týče Ruska, je prý potřeba si uvědomit jeho minulost, nicméně Duka dodal, že ve Vladimiru Putinovi vzor nevidí.

Fotogalerie: - Duko, skonči! Ty islamofobe

Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...
Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...
Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...
Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...
Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...
Aktivisté protestovali proti prodloužení mandátu k...

Prý je k Rusku kritický, nicméně říká: „Realita je, že Rusko svou rozlohou a historií je velmoc. Rozpad SSSR z Ruska udělal méně podstatnou zem. A v tom se oni pohybují. My tomu musíme věnovat pozornost. Ale co nejvíce ohrožuje naši bezpečnost? Rozbití evropsko-americké aliance! Nebo řešení Brexitu tak, jak ho prosazuje Evropská unie? Jestliže odečtete Spojené státy a Británii, jak bychom dopadli v nějakém případném vojenském střetnutí? A kdo ví, co bude s Francií za deset let? Velitel atomové ponorky už může být muslim… A Čína? Tady křičíme, ohrožuje nás Čína! Ale podporujeme současnou americkou politiku vůči Pekingu?“

Celý rozhovor ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

20:14 Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ PROJEVU UVNITŘ Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil v televizi s projevem, jehož tón…