Důkaz: „Čistí“ Rakušané vozí elektřinu od nás. A ještě se ofrňují

25.10.2021 10:06 | Zprávy
autor: Marek Korejs

Je rakouská energie skutečně zelená? Alpský stát si dobrovolně stanovil ještě přísnější lhůty pro dosažení uhlíkové neutrality, než jaké požaduje EU. Sází také na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Jenže když počasí nepřeje, ke slovu přijde staré dobré uhlí. „Špinavé“ uhlí, jehož emise si „zelení“ Rakušané v obřím množství dovážejí z Česka a tím si kazí svou statistiku čisté energie. To samé uhlí, kterého se loni nadobro zbavili. Ani jádro jim nepomůže, již dávno si jej zakázali.

Důkaz: „Čistí“ Rakušané vozí elektřinu od nás. A ještě se ofrňují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna

Častokrát se hovoří o tom, že státy jako Rakousko a Německo mají vysoký podíl tzv. zelené energie. Podle živých dat dostupných z webu electricitymap.com je ale realita poněkud odlišná. Kupříkladu skutečnost z dnešního rána (6.00) ukazuje, že Rakušané musí velkou část své energie dovážet ze zahraničí. Odkud ji dovážejí? Z Česka. Ano, jde o „špinavou“ uhelnou energii, která je například v sousedním Německu na odchodu. Na níže přiloženém obrázku v sekci „spotřeba elektřiny“ je patrné, že si Rakušané hodně emisí „přivážejí“ od nás z České republiky.

Jak k tomu podotýká twitterový účet Konec uhlí: „Běžný Rakušan si myslí, že jeho elektřina je čistá, zelená, z větru a vodních elektráren. Chyba. Elektřina v Rakousku je především z českých jaderných a uhelných elektráren a také z německých uhelných a větrných zdrojů. Dohromady Česko + Německo v Rakousku – 58 % elektřiny. Rakouská voda 30 % a vítr NIC.“

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„ČT zradila národ.“ Stávka jede i jinak, než chtěli redaktoři

10:54 „ČT zradila národ.“ Stávka jede i jinak, než chtěli redaktoři

„Česká televize zradila národ.“ I takovou reakci na probíhající výstražnou stávku zaznamenaly Parlam…