EU oficiálně vyvrátila, že je covid spiknutí. Rusko, Čína? Ty, ty, ty, podrýváte nám důvěru

02.04.2021 16:00

Věděli jste, že dnes je mezinárodní den fact-checkingu? Klidně si to ověřte, třeba na Twitteru Evropské komise. Organizace se rozhodla, že při této příležitosti vyvrátí několik kolujících pověr o vakcínách. Ursula von der Leyen to vzala do vlastních rukou a něco by vám ráda sdělila. Na všechny ostatní otázky vám pak odpoví nový unijní web. Píše se tam, že za některými falešnými zprávami stojí Rusko s Čínou. Dostanete i návod, co můžete udělat, když na dezinformaci narazíte. Jasný vzkaz dostaly od EK i velké sociální sítě.

EU oficiálně vyvrátila, že je covid spiknutí. Rusko, Čína? Ty, ty, ty, podrýváte nám důvěru
Foto: https://ec.europa.eu/
Popisek: Ursula von der Leyen vytáhla do boje s dezinformacemi
reklama

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 19200 lidí
„S pandemií došlo i k nárůstu v počtu falešných tvrzení a konspiračních teorií,“ postěžovala si Evropská komise na Twitteru. Občany zemí EU vyzvala, aby se přidali k boji s dezinformacemi. K tomuto boji byla vytvořena i webová prezentace, která pro zájemce shrnuje to nejdůležitější.

Celé prezentaci ale kraluje video se samotnou Ursulou von der Leyen. Ta se postavila do čela boje s dezinformacemi. „Může vitamin C vyléčit koronavirus? Ne,“ ujišťuje občany na videu. Stejně tak vyvrací, že by snad koronavirus infikoval jen starší občany. Von der Leyen varuje před rostoucím množstvím koronavirových dezinformací v online prostoru. Von der Leyen se obává, že tyto falešné informace by mohly lidem ublížit – jako příklad uvádí zprávu, že by snad mohlo proti koronaviru fungovat pití bělidla. „Pití bělidla vás může zabít,“ kontruje šéfka Evropské komise.

Podle Von der Leyen jsou za vším peníze. Právě kvůli nim dezinformátoři útočí na obavy, které jsou v lidech přirozeně zakořeněné. „Toto musí skončit. Spolupracujeme s online platformami a povzbuzujeme je v tom, aby navýšily svou snahu v boji proti koronavirovým dezinformacím,“ uvedla Von der Leyen. Zatím dochází k blokování a odstraňování závadného obsahu, podle šéfky EK se ale musí pro věc udělat více. Velké sociální sítě například podle ní musí sdílet svá data s fact-checkingovými platformami a komunitami, aby společnou prací došlo k neutralizaci nebezpečných pověr.

Von der Leyen ale myslí i na obyčejného jednotlivce. Pro občany tudíž EK spustila webovou prezentaci, kde mohou zvídaví lidé najít pravdu o jednotlivých tvrzeních, která kolují internetem. „Věřte svým příslušným zdravotnickým orgánům, věřte Světové zdravotnické organizaci (WHO), věřte důvěryhodným médiím, která mají historii přesného zpravodajství,“ vybízí na závěr videa Von der Leyen a opět připomíná, že dezinformace mohou zabíjet.

Anketa

Přivolali byste policii na shlukující se a popíjející spoluobčany?

30%
70%
hlasovalo: 12820 lidí
A co se tedy unijní občan na webové prezentaci dozví? Vše je rozděleno do několika přehledných sekcí. Na počátku je třeba ujištění, že chystaný „Zelený digitální certifikát“, tedy potvrzení o tom, že byl občan očkován proti covidu-19, umožní občanům EU snadnější cestovaní za dovolenou i za prací. Dále se zde dočtete, že vedlejší účinky vakcín jsou většinou jen velmi mírné, pokud vůbec očkovaný nějaké pociťuje. Dále je zde sekce, která se například zabývá nejasnostmi kolem přirozené imunity, kterou člověk získává proděláním nemoci. Není prý zatím jasné, zda se takový člověk obejde bez vakcíny. Najdete tu i info o současných vakcínách, standardech, dodržovaných při jejich výrobě, a jiných potřebných informacích – třeba tu, že pro vakcíny používané v rámci EU platí, že farmaceutické společnosti nesou plnou odpovědnost za vedlejší účinky, pozorované u vakcinovaných po aplikaci látky, ale i v dlouhém období. „Lockdowny po celé Evropě jsou přechodné a nejsou znakem konce demokracie nebo opuštění evropských hodnot,“ ubezpečuje komise. Dále tvrdí, že podle dostupných informací je původ viru přírodní a že Bill Gates virus nevyvinul.

Celou webovou prezentaci si můžete prohlédnout ZDE:

Další sekce webu se věnuje vyvracení některých dezinformací a adresování toho, odkud dezinformace pochází. A tato sekce může ještě zostřit již napjaté vztahy mezi EU a Čínou, na Čínu je tu totiž prstem přímo ukázáno. Předmětný odstavec začíná informacemi o tom, že dezinformace podrývají důvěru ve vlády a v média. A dále pokračuje: „Analytici na EUvsDisinfo zjistili, že mylné informace jsou aktivně šířeny po celém světě, aby působily zmatení a nedůvěru ohledně unijní reakce na koronavirovou pandemii. Zahraniční aktéři, včetně třetích zemí, zejména pak Rusko a Čína, provádějí zacílené ovlivňovací operace a dezinformační kampaně kolem koronaviru v EU, v jejím sousedství i globálně, a to s cílem podkopat demokratickou debatu, zhoršit rozdělení společnosti a také zlepšit svůj vlastní obraz v kontextu pandemie,“ píše se zde. O něco níže se také dozvíte, že k rozšiřování dezinformací v online prostoru ve velké míře přispívají tzv. „boti“, tedy počítačem řízené profily na sociálních sítích. Najdete zde i návod, jak a komu nahlašovat dezinformace, nebo manuál na rozpoznávání konspiračních teorií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…