Ekonomka Šichtařová se chytá za hlavu z toho, co platí od ledna na Islandu. Opět jde o rovnost pohlaví

02.02.2018 18:44

Ekonomka Markéta Šichtařová se zase jednou nestačí divit, co se to ve světě děje. Tentokrát ji zarazilo, co se odehrává na Islandu. Začal tam totiž platit zvláštní zákon, který má pomoct ženám. Ekonomka má ovšem za to, že z dlouhodobého hlediska zákon ženám spíše uškodí.

Ekonomka Šichtařová se chytá za hlavu z toho, co platí od ledna na Islandu. Opět jde o rovnost pohlaví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Od 1. ledna 2018 začal na Islandu platit zákon, podle kterého nesmí muž dostávat za stejnou práci vyšší plat než žena. Pokud by byl tento zákon porušován, smí žena jako kompenzaci požadovat za stejnou práci vyšší plat než muž. Z toho by se zdálo, že do teď musely islandské ženy strašně trpět. Jenže opak je pravdou. Island může být vzorem genderové rovnosti pro celý svět. Dokonce i počty žen a mužů v tamním parlamentu jsou v podstatě totožné.    

„Takže asi takhle: Byly doby, kdy ženy byly diskriminovány. Neměly volební právo, nemohly se stát lékařkami, nemohly být političkami. Ne tak dnes. Dnes u nás žádná diskriminace žen neexistuje, veškerá diskriminace je jen domnělá. Je diskriminací to, že letos žádná žena nekandidovala na prezidenta? Nikoliv. Je to především výrazem toho, že ženské obyčejně mají lepší věci na práci než si honit ego někde na Hradě nebo vykecávat se v Davosu,“ podotkla Šichtařová v textu uveřejněném na blogu iDnes.cz.

„Islandskému ministru pro rovnost by slušelo uvědomit si, že nic jako právo rovnosti mezi lidská práva nepatří. Mezi skutečná lidská práva patří právo na život. Nebo právo na integritu těla. Nebo právo na vlastnictví majetku. Ale nikoliv něco tak pitomého jako rovnost, pokud jde o majetek, příjmy a zacházení. Naprostá rovnost totiž může existovat jen v komunismu, a ten, jak víme, existovat nemůže, protože nefunguje. A nefunguje, svatá prostoto, právě proto, že lidé jsou principiálně nastavení tak, že vynucená rovnost je ubíjí. Protože kde je rovnost, tam není motivace. Kde není motivace, tak je úpadek. Ekonomický, mentální, morální,“ doplnila.

Nový zákon bude v rozletu brzdit islandské ženy i muže. Ženy budou podle Šichtařové vědět, že i kdyby na dané pozici pracovaly sebehůř, musí dostat stejný plat jako jejich kolegové. Takže svou práci budou tak trochu odbývat. Muži zase budou vědět, že i kdyby pracovali sebelépe a pomohli své firmě sebevíc, nesmí podle zákona dostat vyšší plat než jejich kolegyně. Nebudou tedy mít důvod přehánět to se svou pracovní aktivitou.

Jakékoli diskriminační nařízení, ať už se týká platů, kvót pro ženy v politice a čehokoli dalšího, je podle Šichtařové špatně a škodí společnosti.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mír, zakázané slovo.“ Vučić zmrazil Evropu. Pak se přidal Zeman

13:51 „Mír, zakázané slovo.“ Vučić zmrazil Evropu. Pak se přidal Zeman

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal v Bělehradě se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Př…