Fiala jde do boje s drahými energiemi: Po dohodě s Leyenovou svolal ministry EU

26.08.2022 20:02 | Zprávy

Po dohodě s šéfkou Evropské komise von der Leyenovou svolá české předsednictví urychleně jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením. Uvedl to dnes premiér Petr Fiala (ODS). Píše o tom server iDnes.cz. Fiala také uvedl, že je třeba směřovat k zastropování cen energií, je však nezbytné celoevropské řešení. Řada zemí ho zatím nepodporovala, vyjednává se.

Fiala jde do boje s drahými energiemi: Po dohodě s Leyenovou svolal ministry EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Po dohodě s Ursulou von der Leyenovou svoláme jako předsednická země EU urychlené jednání Rady ministrů pro energetiku, které se bude věnovat konkrétním mimořádným opatřením k řešení energetické situace,“ napsal na svém twitterovém profilu premiér Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela následně na svém twiterovém profilu napsal, že „jsme v energetické válce s Ruskem“. A právě i kvůli tomu by mělo být dle jeho názoru svoláno mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU pro energetiku co nejdříve.

„Jsme v energetické válce s Ruskem, která poškozuje celou unii,“ míní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na svém twitterovém profilu.

„Proto je třeba i řešení hledat na unijní úrovni. Po dohodě s Evropskou komisí a s premiérem Petrem Fialou (ODS) tedy navrhnu na co nejbližší datum svolat mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU pro energetiku,“ dodal.

Ministerstvo podle Síkely zároveň připravuje jednání s kraji, které si na drahé energie stěžují. Síkela připustil, že pro kraje je nyní velmi náročné vysoutěžit jiný než takzvaný spotový produkt, cena se v takovém případě odvíjí od aktuální ceny na burze. Ceny energií jsou nyní na rekordní výši. Jedním z možných řešení by podle Síkely bylo nakoupit část elektřiny pro potřeby státu a dále ji distribuovat mezi kraje.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl Síkela. Trh podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty, jak zasáhnout.

Stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni je podle něj jednou z možností. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou, ... tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.

Svolání mimořádné rady by podle něj mělo odpovídat tomu, jak je problém urgentní. „Já si myslím, že ten problém dramatického nárůstu o 20 procent předevčírem urgentní je. Musíme se podívat na to, jestli problém bude dále trvat a bude dále kulminovat. A pokud by to tak bylo, tak je ten problém opravdu urgentní,“ čekll Síkela.

Vládu dnes k přijetí rychlých opatření na národní úrovni i na úrovni EU vyzvali také hejtmani.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…