Příští rok nás čekají volby. Andrej Babiš do nich zřejmě nastoupí s nějakou variantou hesla z krajských voleb „Vrátíme vám, co vám vláda vzala“. Jeho voliči od něj mají značná očekávání zejména v oblasti životní úrovně a ekonomické situace. Která tato očekávání stran cen, platů a sociálních transferů jsou v pořádku, a která jsou přehnaná?
Andrej Babiš slibuje ekonomické zázraky, ale realita by připomínala spíš gulášový socialismus. Tentokrát ve formě slabého odvaru reformního guláše – bez chuti, bez energie, jen s pořádnou dávkou marketingového koření. Pokud by se znovu dostal k moci, zdědil by zemi vyčerpanou a na pokraji vyhoření. Slovensko nám dnes ukazuje, jak vypadá taková vládní „léčba“: bolestivá operace, která řeže hluboko, ale pečlivě míjí jeho voliče. Babiš by pravděpodobně postupoval podobně – jeho voliči by tak dál věřili v jeho genialitu, jeho odpůrci by dál viděli neschopného politika, a mezi tím by země dál zahnívala a odumírala. Je to recept na pomalé chátrání, ne na rychlou výstavbu.
Babiš se zařadil do evropské frakce Patriotů a od jeho voličů slýcháme, že závidí Maďarsku Viktora Orbána. Zaprvé, je co závidět? A jaké očekávání máte od skutečné změny zahraniční politiky pod Babišem?
Viktor Orbán hraje roli suverénního státníka, ale jeho politika je jako krásný obraz ve zlatém rámu – když se podíváte zblízka, zjistíte, že barvy blednou a rám je popraskaný. Maďarsko se díky němu úspěšně vrací na mapu světa, ale uvnitř bojuje s ekonomickou realitou a s důsledky klientelistického kamarádičkovského kapitalismu.
Od Andreje Babiše zásadní změnu zahraniční politiky očekávám pouze v její intenzitě. Jestliže Fialova politika je aktivisticky prozápadní, Babišova bude prozápadní ustrašeně. Sebevědomá politika suverénní země ale musí vidět na obě oči. Dobrý šéf diplomacie by se podle mě měl dívat na Turecko, Kazachstán, Kyrgyzstán, na Indii a Latinskou Ameriku a na další regiony, které jsou u nás opomíjené, a přitom rostou. I v ekonomické diplomacii totiž platí, že se akcie mají kupovat, když padají, a my jsme mnoho příležitostí už beznadějně propásli.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 7 | 0
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková