Fico: Po rozdělení Slováci tipovali, kdy se vrátí do federace

01.01.2018 16:40

Po rozdělení Československa před 25 lety byla slovenská společnost výrazně rozdělená a s tímto krokem se neztotožnili všichni. Uvedl to dnes slovenský premiér Robert Fico v projevu k výročí vzniku samostatného Česka a Slovenska. Podle něj se po 1. lednu 1993 na Slovensku tipovalo, kdy se Slováci „s prosíkem vrátí do federace“.

Fico: Po rozdělení Slováci tipovali, kdy se vrátí do federace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Slovenská společnost byla výrazně rozdělená a se vznikem státu se neztotožnili všichni,“ řekl dnes Fico. A dodal, že je rád, že vznik samostatného Slovenska už slovenskou společnost nerozděluje.

„Před 25 lety by na nás nikdo nevsadil ani pomyslný cent,“ uvedl také slovenský premiér. Přesto je podle něj budování republiky „úspěšným příběhem“. Fico vyzdvihl také slovenskou diplomacii a pochválil Slovensko za vstup do Evropské unie, do Severoatlantické aliance i do takzvaného schengenského prostoru volného pohybu.

Premiér v projevu zároveň varoval před narůstajícím extremismem. „Zdá se mi, že jsme nedůslední v oddělování zdravého vlastenectví od politického extremismu,“ řekl Fico. Apeloval také na mladé lidi, aby nebrali demokracii jako samozřejmost.

Slovenský premiér dnes u příležitosti výročí rozdělení Československa telefonicky hovořil se svým českým protějškem Andreje Babišem. Shodli se, že obě země spojují nadstandardní vztahy. Na svém facebookovém profilu Fico napsal, že Babišovi poděkoval za 25 let „nádherného sousedského soužití“. Podle Fica obě země ukázaly 1. ledna 1993 celému světu nevídaný příklad klidného rozdělení federální republiky.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

7:39 Novotný sprostě urazil senátorku Hamplovou. Mentální ho*nocuc, napsali mu

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se na sociální síti velmi nevybíravě pustil do senátorky Jan…