Dezinformací z míst, odkud se to zase až tolik nečeká, začíná přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. Článkem pod titulkem „Senátoři schválili usnesení na základě nepravdivé informace. Čerpali prý z ‚otevřených zdrojů“ na tuto blamáž upozornil server Echo24. „Senátní zahraniční výbor pod vedením ‚velkého odborníka‘ na zahraniční politiku Pavla Fischera, který se snažil skrze svou údajnou zahraničněpolitickou a diplomatickou odbornost státi se i hlavou českého státu, přijal usnesení na základě nepravdivých informací, protože uvedl, že informace o kybernetickém útoku na Ministerstvo zahraničních věcí získali od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Tento úřad však v této věci popřel jakoukoli komunikaci se Senátem. Členové výboru později prohlásili, že čerpali informace pouze z otevřených zdrojů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Nad amatérismem Pavla Fischera a spol. zůstává rozum stát. „Vzhledem k tomu, že si Senát – 81 senátorů a stovky zaměstnanců – bohatě platíme z veřejných zdrojů, tak by se dalo předpokládat, že se bude chovat minimálně odpovědně. O tom, že je to komora zbytečná, mluvil Václav Klaus, ještě než vznikla, a Miloš Zeman poté, co vznikla. A totéž si nejspíš myslí všichni s výjimkou senátorů, kteří tam sedí. I když nechci paušalizovat. Je tam pár slušných a seriózních lidí, kteří usilují o dobré věci, ale jsou v absolutní menšině. Jmenoval bych třeba paní Chalánkovou, která byla až donedávna členkou Stálé komise pro sdělovací prostředky. Ale když se téhle komise zmocnili lidé jako pan Wagenknecht a podobně a činnost komise zúžili na pořádání různých konferencí o fake news a víceméně na propagandu proti Rusku, tak z té komise odešla, protože se odmítá podílet na tom, co se tam děje,“ poukazuje mediální analytik.
Od Fischerova výboru by člověk čekal, že aspoň nebude lhát
Z toho je patrné, že v Senátu samotném samozřejmě nepanuje nějaká homogenní názorová jednota. „Ale člověk by minimálně čekal, když s něčím už jdou na veřejnost, tak že to mají důkladně ověřené. Není tomu tak. Připomíná mi to hojně tradovaný nesmysl, který stokrát použila různá média typu Aktuálně.cz, když napsala, že například Parlamentní listy a další média jsou na jakémsi seznamu Ministerstva vnitra, který zahrnuje extrémistické nebo dezinformační weby. Ale jak dobře víme, tak Parlamentní listy opakovaně zveřejnily oficiální vyjádření Ministerstva vnitra, že žádný takový seznam neexistuje, ani se nechystá. Je to tedy tvrzení naprosto nepravdivé. Nicméně ve veřejném prostoru se neustále recykluje, jako kdyby šlo o pravdu. Je to zřejmě podle hesla, že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou,“ nepochybuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník