Foldyna rázně k sociální politice: Stát se nesmí řídit city!

30. 6. 2018 19:12

Když prezident Miloš Zeman cestoval před časem po Ústeckém kraji, při každé možné příležitosti prohlašoval, že je nakloněn tomu, aby sociální dávky pobíraly např. matky samoživitelky. Ale rozhodně by je neměli dostávat lidé, kteří se jen válí doma na gauči a pracovat se jim nechce. Ve stejném duchu se vyjádřil i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který svou úvahu podrobně rozvedl. Přesvědčte se sami.

Foldyna rázně k sociální politice: Stát se nesmí řídit city!
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna
reklama

Jaroslav Foldyna má za to, že sociální systém je správná věc, ale nesmí být zneužíván. Místopředseda ČSSD vyzývá k tomu, aby se stát začal chovat racionálně a začal investovat do lidí, kteří si to opravdu zaslouží. Podle Foldyny je třeba zatočit s obchodem s chudobou. Politici z Ústeckého kraje o tom prý vědí své. Většina politiků přijela do regionu, vystoupila ze své limuzíny, rozdala pár úsměvů a zase odjela. V limuzínách. Dnes již bývalá ministryně práce za hnutí ANO Jaroslava Němcová se prý konečně vydala správným směrem, když chtěla zpřísnit vyplácení dávek na bydlení. V komentáři pro sobotní MF Dnes Foldyna nabádá svého stranického kolegu Petra Krčála, aby jako nový ministr práce a sociálních věcí neuhýbal z nastaveného kurzu.

„Nejprve je třeba si říci, že stát se nesmí řídit city a pocity, ale jen zdravým rozumem, protože jen racionální uvažování minimalizuje riziko chyb. Zároveň platí, že stát by měl rozhodovat v zájmu většiny občanů. Na první pohled se zdá, že sociální politika do tohoto vzorce nezapadá, protože většina občanů ani nepobírá sociální dávky, ani nebydlí v sociálních bytech. Takový pohled je však klamný. Dobrá sociální politika je v zájmu drtivé většiny,“ doporučil Foldyna.  

Stát by měl podporovat každého, kdo se snaží dostat ze své svízelné situace. Některým lidem se to i přes zjevnou snahu nemusí podařit hned a takovým musí podle sociálního demokrata stát podat pomocnou ruku.

Ale lidem, kteří jen hledají skuliny v systému a dávky zneužívají, stát pomáhat nemá.

„Opravdu platí, že zdroje jsou, ale omezené. Skutečně nemáme neomezené množství peněz. A proto si budeme muset říct, že jinou míru komfortu poskytneme notorickému neplatiči nájmu, který odmítá pracovat a páchá přestupky, a jinou matce dvou dětí, která se shodou nešťastných okolností dostala právě teď do tíživé situace. Kdybychom oběma těmto lidem poskytli stejnou kvalitu bydlení, bylo by to neefektivní a nemotivační, ale zejména nemorální a nespravedlivé. V tomto duchu budeme muset nastavit i metodiku posuzování nároků jednotlivých žadatelů. A také reformovat celý sociální systém,“ doporučil Foldyna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…