Generál Pavel: Jsou podmínky, aby Rusko ve válce na Ukrajině neuspělo

09.12.2022 22:20 | On-line

Armádní generál, kandidát na prezidenta Petr Pavel, hovořil ve speciálu Českého rozhlasu Radiožurnálu mimo jiné o své komunistické minulosti. „Snažím se říkat upřímně, jak jsem se tehdy cítil,“ poznamenal Pavel. Řeč byla také o ruské invazi na Ukrajinu a o šancích Ukrajiny.

Generál Pavel: Jsou podmínky, aby Rusko ve válce na Ukrajině neuspělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Petr Pavel

Úvodem rozhovoru, jenž přinesl server iROZHLAS.cz, se hovořilo o tom, proč se Pavlovi v jeho kampani říká generál Pavel. Podle slov prezidentského kandidáta „je to samozřejmě trochu značka, obchodní brand“, poznamenal Pavel. 

„Lidé si mě prostě takhle zafixovali. Pamatují si mě tak, a i proto je výhodné to použít v kampani. Teď si vzpomínám na jeden americký film s Eddiem Murphym, u nás se to jmenovalo Dokonalý gentleman, který používal heslo ‚Volte jméno, které znáte‘. Lidé si pamatují generál Pavel, tak proč to nevyužít jako značku,“ uvedl Pavel.

Jedna z dalších otázek se věnovala i ruské invazi na Ukrajinu a tomu, jak francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno řekl, že by Západ měl zvážit, jak se postaví k ruským požadavkům. „Já myslím, že Francie i Německo se tradičně snaží hledat cesty, jak uspořádat vztahy s Ruskem i po konfliktu na Ukrajině. Na jednu stranu to samozřejmě může působit jako narušování jednoty Západu ve vztahu k Rusku. Na druhou stranu je to odrazem určitého pragmatického pohledu na věc. Rusko tady bude i nadále, a ať už bude jakékoli, bude součástí minimálně regionální politiky,“ uvedl Pavel. Podle jeho slov je však nyní předčasné hovořit o jakýchkoliv garancích Rusku, neboť Rusko musí primárně ukázat vůli k nějakému mírovému řešení. „A zatím se prezident Putin ani náznakem nevyjádřil o tom, že by konflikt chtěl ukončit, a pokud ano, tak jenom za jeho podmínek. To není situace, kdy bychom se měli bavit o tom, jaké poskytneme záruky Rusku,“ dodal Pavel.

Ukrajina se podle jeho slov může agresi ubránit. Vzhledem k tomu, jak Ukrajina odolává už více než tři čtvrtě roku, jak pokračuje pomoc ze Západu, tak jsem přesvědčen, že Ukrajina může tuto válku dovést do stavu, který budeme moci označit jako vítězství,“ sdělil Pavel. 

„Nechci tím spekulovat o tom, jestli to bude obnovení teritoriální integrity v původních hranicích, nebo jestli to bude nějaký kompromis. To je na Ukrajině, aby stanovila, které podmínky jsou pro ni přijatelné. Ale jsem přesvědčen o tom, že jsou podmínky pro to, aby Rusko v této válce neuspělo. To je asi to, kam bychom to měli dovést,“ sdělil dále Pavel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

omluva

Sám o sobě říkáte, že jste se v životě až na výjimky neomloval. Nepadlo vás, že tohle je důvod, proč vae popularita klesá? A myslíte, že se máte za co omlouvat jako prezident? Pokud ano, za co podle vás?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vyser.. se už na Babiše a něco dělejte. Zbabělci!“ Fiala opět připomněl, že Babiš prohrál. Toto ale nečekal

19:48 „Vyser.. se už na Babiše a něco dělejte. Zbabělci!“ Fiala opět připomněl, že Babiš prohrál. Toto ale nečekal

Premiér Petr Fiala (ODS) se na svém twitterovém účtu opětovně pustil do neúspěšného prezidentského k…