Havel je zpátky, jásají v Respektu. Je žena a mluví slovensky

14.07.2019 16:29

Ve střední Evropě, kde je to zdánlivě nejméně pravděpodobné, se proti ,vlně populismu‘ začali tiše formovat odhodlaní obránci, napsal ve svém textu pro americký list The New York Times Jeffrey A. Stacey, bývalý pracovník ministerstva zahraničí v Obamově administrativě. A přesně tak tomu je na Slovensku, myslí si v Respektu, podle kterého je Václav Havel zpět v podobě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Havel je zpátky, jásají v Respektu. Je žena a mluví slovensky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Pokud časté nářky nad poměry napříč východní a střední Evropou zdůrazňují nedostatek osobností podobných těm, které před třiceti lety vedly odpor proti komunismu, pak za velmi krátký čas od jejího vstupu na politickou scénu se ukazuje, že právě Zuzana Čaputová takovou osobností je a bude, píše redaktor Respektu Marek Švehla.

„Dokonce si pracovně můžeme říct, že v regionu vyrostl nový Havel. Není napodobeninou toho starého. Vyrostl v nových poměrech, s jinými zkušenostmi, ale s podobnou přesvědčivostí, autenticitou a hlavně stejnými ideály, o něž se lze opřít,“ pokračuje Švehla.

Připomíná také, že Čaputová minulý týden stihla několik věcí, které musejí tradiční havlisty zahřát u srdce. Například čínskému ministrovi zahraničí při setkání v Bratislavě vyčetla porušování lidských práv. Při návštěvě Budapešti prohlásila, že Visegrádská čtyřka má prosazovat demokratické hodnoty a právní stát. Kromě toho se před bratislavským koncertem stihla vyfotit se Stingem a o víkendu navštívit trenčínský festival Pohoda.

„Člověk nemusí znát slavnou fotku nejlepšího českého prezidenta s Rolling Stones, aby mohl prohlásit – Havel je zpět, hezčí než dřív a v nové síle,“ dodává Švehla spokojeně na závěr.

Původní zdroj ZDE.
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

16:52 A pane Drahoši... Senátor vzpomínal na srpen 1968. A přišly nepříjemné otázky, třeba na KSČ

Senátor Jiří Drahoš se na svém facebookovém profilu rozepsal se svými vzpomínkami na srpen 1968. A m…