Historik varuje, že se zásadní věci přehlíží: Obyčejní lidé mají mizerné platy, vykořisťování nejchudších...

29.01.2020 18:48 | Zprávy

ROZHOVOR „Musím se smát, když politici hovoří o ‚zelené totalitě‘,“ říká historik Jan Nedvěd, jenž se specializuje na novodobé dějiny válek, nacismus, komunismus. Co ho znepokojuje, odpovídal po přednášce o útěcích za svobodou z uranových lágrů. „Útěk není jen touha po svobodě, ale i naděje na lepší život,“ podotýká. Exekuce, obchod s chudobou, otrocká práce, a pak to odnesou Romové a bezdomovci? Milion chvilek ignoruje mizerné platy obyčejných lidí či vykořisťování nejchudších a žen, vytýká. „I Hitler byl demokraticky zvolen,“ upozorňuje karlovarský muzejník všechny alibisty.

Historik varuje, že se zásadní věci přehlíží: Obyčejní lidé mají mizerné platy, vykořisťování nejchudších...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Historik Jan Nedvěd.

Zabýváte se totalitními režimy. Někteří říkají, „dnes máme přeci svobodu, na co si stěžujete“... Jiní – jako spolek Milion chvilek – mluví o překračování demokratického hřiště. Před pár dny zesnul Jaroslav Kubera, ten se k totalitě vyjadřoval v tom smyslu, že ta "vřelejší" totalita – zahalená do slov ekologie, životní prostředí, rovnost pohlaví, politická korektnost a multikulturalismus – může být stejně hroznou přicházející totalitou. Jen nám na oko „smrknou“ třeba možnost mluvit na demonstracích – ha, máte  přeci svobodu slova. Přemýšlíte takto nad současnou politikou, hledáte souvislosti s historií?

Je pravda, že já se spíš vyhýbám těmto politickým věcem. Mně je bližší spíše občanský aktivismus...

Takže spolek Milion chvilek, ano? Ti zrovna upozorňují: Pozor, tady svoboda, potažmo demokracie není. Ptám se proto, že jste se loni v Karlových Varech se svým proslovem zúčastnil jedné z jejich akcí

Té zmíněné akce jsem se zúčastnil proto, abych připomněl historické souvislosti srpna 1969 v Československu v souvislosti s tehdejším překrucováním pravdy, v dnešní době takzvaně postfaktické.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…