Hraje se prý velká hra o státní zástupce. Zeman, Ištvan i Bradáčová v ohrožení

04.08.2019 17:26

Demonstranti ze spolku Milion chvilek, pozor! Relativně v tichosti se v Česku rozjel zápas, ve kterém jde prý o hodně, píše se na serveru euro.cz.

Hraje se prý velká hra o státní zástupce. Zeman, Ištvan i Bradáčová v ohrožení
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

Demonstranti z Milionu chvilek na jaře upozorňovali politiky, že česká justice musí zůstat nezávislá. Jenže teď, kdy se rozehrává velká hra o státní zastupitelství, Letná je prázdná. Přitom nám tu podle serveru Euro.cz startuje šachová partie, ve které jsou hlavními hráči prezident Miloš Zeman, který by měl rád vliv na kabinet i na justici, trestně stíhaný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která se nikdy netajila tím, že má k Zemanovi blízko.

„Premiér Babiš bude silný vždy jen tak, jak slabé bude státní zastupitelství. Je proto nabíledni, že na zákon upřeli vedle vlády pozornost i opoziční politici. Situaci nazvala sama ministryně spravedlnosti,  zběsilými dostihy, kdo dřív a rychleji předloží svoji novelu‘. Celkem už se sešly čtyři. A v té, kterou předložila vláda a má největší šanci projít, se rýsují první slabá místa,“ poukázal server.

První slabinou je prý riziko, že o své místo může v rámci novel přijít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pokud budou stanoveny příliš krátké přechodové lhůty, než se naplno rozjedou nově chystané paragrafy, které pevně omezí funkční období každého šéfa žalobců. Faktem však je, že nejvyšší státní zástupce může přijít o místo prakticky kdykoliv. Vláda ho může odvolat bez udání důvodu.

To, že nemá své místo nikdy jisté, lze prý odhadnout už z vyjádření prezidenta Miloše Zemana. „Je to totiž právě on, o kom Miloš Zeman prohlásil, že za osm let po sobě nezanechal absolutně žádnou stopu. Hrad si evidentně k Zemanovu nástupci také bude chtít říci své,“ upozornil server.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V novém zákoně však má jít nejen o to, kdo bude nejvyšším státním zástupcem. Jde prý také o to, jak budou vybíráni vedoucí státní zástupci. Dnes již bývalý ministr Kněžínek navrhoval, aby se tohoto úkolu ujala pětičlenná komise, přičemž ministerstvo mělo jmenovat jen dva z těchto členů. Benešová by však ráda vybírala hned tři členy komise, tedy většinu členů. A tady podle serveru může nastat problém, protože by to fakticky mohlo znamenat kontrolu ministra nad vedoucími státními zástupci, byť nepřímou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…