Hřib dělá pro LGBT málo? Džamila Stehlíková, Pirát Kopřiva a další v akci, Zemanovi pod okny

02.08.2021 14:12

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes před magistrátem slavnostně mával na duhovém koberečku vlajkou symbolizující komunitu sexuální menšiny (LGBT+) a odstartoval tak jedenáctý ročník festivalu Prague Pride. Ne všichni z LGBT+ komunity i z řad Pirátů však oslavují. „Prague Pride není dostatečně inkluzivní,“ zaznělo od aktivistů v čele s Kryštofem Stupkou. S podporou někdejší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové (LES) či pirátského poslance Františka Kopřivy a dalších tak vyrazí před Pražský hrad. Bojovat tam budou za pomoci vlastního „antikapitalistického, antirasistického, feministického, zeleného a LGBTQ+“ průvodu za rovnost.

Hřib dělá pro LGBT málo? Džamila Stehlíková, Pirát Kopřiva a další v akci, Zemanovi pod okny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod Prague pride 2020 byl zrušen díky pandemii koronaviru. Místo něj vypluly na Vltavu s LGBT komunitou lodě

Anketa

Koho byste si přáli jako „novou krev“ v Poslanecké sněmovně?

hlasovalo: 13876 lidí
Pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib dnes společně se svým náměstkem pro oblast dopravy Adamem Scheinherrem (za Praha Sobě) a s radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou (za Praha Sobě) před budovou Nové radnice v Praze sestoupili na duhový koberec a společně za Hřibova mávání duhovou vlaječkou s úsměvy zapózovali, načež nad sídlem pražského magistrátu kromě vlajky české zavlála i vlajka duhová. Společně s ředitelem festivalu Prague Pride Tomem Bílým tak vedení Prahy bouřlivě oslavuje zahájení jedenáctého ročníku festivalu věnovaného lesbám, gayům, bisexuálům, translidem a dalším sexuálním menšinám (LGBT+).

Akce, nabízející tento rok až 135 akcí, se společným tématem coming out, tedy procesu odhalení své menšinové sexuální orientace a genderové identity zástupců LGBT+, se bude rovněž zaměřovat specificky i na to, jak svou menšinou orientaci odhalují senioři, lidé s HIV či Romové.

Podle některých členů LGBT+ komunity však Prague Pride není dostatečně inkluzivní a aktivisté i za podpory Pirátů se tak rozhodli jednat a vznikla platforma ReclaimPride.cz

„Praha bude mít vlastní http://ReclaimPride.cz ! Vytváříme inkluzivní, antikapitalistickou, antirasistickou, feministickou a hlavně queer (pro lidi jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová) platformu,“ oznámil LGBTQ+ aktivista a člen Mladého pirátstva Kryštof Stupka.

Podle Stupky půjde o „inkluzivní, nekomerční, feministickou, zelenou platformu, která bude otevřená všem“, prostřednictvím níž se přítomní vyjádří pro „rovnou“ společnost.

Platformě prý vadí, co se z Prague Pride stalo, a tak se rozhodla pro zcela vlastní akci. „Nechceme mít na našem protestu loga půlku českých firem a radši chceme, aby zaznělo, že v ČR nejsou rovný práva,“ naznačil Stupka, dle kterého akce bude určitým vymezením se proti komerčnímu využití Pride průvodů.

Akce se uskuteční v sobotu 7. srpna, přičemž začátek Pochodu za rovnost proběhne ve 13 hodin před Pražským hradem. Po hodině protestů a projevů se účastníci vydají na pochod na náměstí Jana Palacha, kde akce kolem 15. hodiny skončí.

Pořadatelům vadí, že původní festival Prague Pride je zaměřený zejména na lesby a gaye přičemž opomíná ostatní členy sexuální menšiny, chtějí proto navázat na Reclaim Pride v New Yorku, který se proti tomu vymezoval. „Neochota rozšířit zkratku LGBT alespoň na zkratku LGBTQ+, upuštění od původní protestní podstaty Pridu, nesouhlas s jeho komerční povahou – i proto zakládáme českou verzi iniciativy RECLAIM PRIDE,“ vysvětlují.

Vymezit se chtějí i proti výrokům prezidenta Miloše Zemana a útokům na členy sexuálních menšin. „Události posledních měsíců ukazují, že uskutečnění protestního průvodu za rovnost je potřeba. Hate speech nejen na ulicích, ale i od nejvyšší hlavy státu, napadení Jakuba Starého z LUI, útok v Tbilisi nebo vražda Samuela Luise ve Španělsku nás nesmí nechat klidnými. Braňme se proti nenávistným projevům i diskriminační legislativě. Nemlčme, pracujme na společenské i právní změně. LGBTQI+ komunita si to zaslouží,“ lákají na akci.

A na koho se můžete na Hradčanském náměstí v sobotu těšit? I na mnohé známé politiky. Na akci proti kapitalismu, rasismu a za rovnost, feminismus a zelenou ideologii bude protestovat a řečnit i pirátský poslanec František Kopřiva, bývalá ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (LES) a mnoho aktivistů z organizací podporujících sexuální menšiny, namátkou zástupci organizace Zakázané barvy a organizací @Jsemvobraze či JsmeFér.

Že protest mimo jiné chce bojovat i proti kapitalismu vyvolalo nemalou pozornost. „Aktivisté podpoření částí Pirátů se chtějí prostřednictvím pochodu vyjádřit proti kapitalismu,“ sneslo například v jednom z komentářů se srdíčkem od známého twitterového komentátora.

Stupka na to mírnil, že se pouze „vrací k podstatě protestu“. „Nejsme anticapitalist politicky, pouze nechceme, aby náš průvod byl komerční,“ tvrdí. Zmínil též, že již prý nyní v Mladém pirátstvu přestal být aktivní.

Kromě odlišného zaměření také půjde o jediný průvod ve dnech Prague Pride, jelikož ten oficiální byl i tento rok zrušen. Pořadatelé Pochodu za rovnost však chtějí svou akci uskutečnit za speciálních opatření, sdělili například, že celý tým má být v době protestu již plně očkován. „Touto cestou bychom vás rádi vyzvali k vakcinaci, pokud ještě očkováni nejste. Bezpečí naší komunity je pro nás na prvním místě a slibujeme, že uděláme vše pro to, aby nikdo nebyl vystaven riziku nákazy,“ apelovali též.

Oficiální pochod Prague Pride loni nahradila plavba lodí po Vltavě, přestože letos žádný průvod v rámci akce nebude, může zúčastněné těšit alespoň množství akcí, na které pořadatelé festivalu Prague Pride letos z veřejného rozpočtu hlavního města dostali dotaci 650 000 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …