Hůř to dopadnout nemohlo. Scholz v Číně řešil, co nechtěl

15.04.2024 9:46 | Zprávy

V Německu to opět vře. Zatímco se koaliční Zelení a liberálové z FDP hádají, jakou cestou naplnit německé klimatické cíle, třetí koaliční partner sociální demokrat Olaf Scholz vyrazil na návštěvu Číny. Jenže má problém. Podle serveru německého listu Handelsblatt se kancléřova cesta ocitla ve stínu íránského útoku na Izrael, a to se Olafu Scholzovi rozhodně nehodí.

Hůř to dopadnout nemohlo. Scholz v Číně řešil, co nechtěl
Foto: FCB
Popisek: Olaf Scholz

Německému kancléři, sociálnímu demokratovi Olafu Scholzovi, podle všeho přibudou vrásky na čele. Vydal se na cestu do Číny, od které si pravděpodobně hodně sliboval, ale útok, k němuž došlo 7 tisíc kilometrů od Číny mu jeho očekávání zřejmě zhatí.

„Načasování návštěvy kancléře Olafa Scholze (SPD) v čínské mega metropoli Chongqing nemohlo být horší. Pozornost by se ve skutečnosti měla zaměřit na německo-čínské vztahy, které jsou stále více poškozovány debatami o „vysmívání se“ a nadměrné kapacitě v čínské výrobě. ... Ještě před příjezdem delegace je ale cesta zastíněna celosvětovou politickou událostí, která se odehrává téměř 7000 kilometrů odtud. V noci ze soboty na neděli Írán zaútočil na Izrael raketami a drony, den před příletem kancléře do centrálního čínského města, v jehož správní oblasti žije více než 30 milionů lidí,“ napsal server listu Handelsblatt.

Scholz těsně po přistání v Číně íránský útok odsoudil a zdůraznil, že Německo stojí na straně Izraele. Místo své návštěvy tak rozebírá hrozící válku mezi Íránem a Izraelem. A po návštěvě jedné z firem se rychle ubytovává v hotelu, odkud s německými kolegy z koalice rozebírá situaci v íránsko-izraelském konfliktu.

„Eskalace na Blízkém východě odvádí pozornost od skutečného účelu první části kancléřovy návštěvy, konkrétně od zlepšení nálady v obtížném vztahu Německa s jeho největším obchodním partnerem Čínou,“ zdůraznil server.

Z Německa ve stejné době zaznívá, že by kancléř měl požádat představitele Číny, aby využili svého vlivu na Írán a otupili napětí. Jenže Čína to pravděpodobně neudělá. Server listu Handelsblatt připomněl, že se američtí a evropští politici obraceli na své čínské protějšky a žádali je, aby domluvili povstalcům v Jemenu, ať přestanou s útoky na západní obchodní lodě. Číňané však udělali něco zcela jiného. S povstalci v Jemenu se dohodli pouze na tom, že teroristé nebudou napadat čínské lodě. O jiných lodích prý nepadlo ani slovo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Číňané a Rusové mají z kohokoli z Evropy jen legraci :-), Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemuž v letech , 15.04.2024 12:16:58

|  10 |  0

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…