Indická velvyslankyně na ČVUT vyzkoušela spuštění modelu jaderného reaktoru. Říkají mu Vrabec

14. 11. 2018 10:33

Velvyslankyně Indické republiky Narinder Chauhan navštívila Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze, aby se blíže seznámila s jejími aktivitami a vybavením a projednala možnosti další spolupráce v oblasti vzdělávání. Na modelu školního jaderného reaktoru VR-1 Vrabec si také vlastnoručně vyzkoušela jeho spuštění.

Indická velvyslankyně na ČVUT vyzkoušela spuštění modelu jaderného reaktoru. Říkají mu Vrabec
Foto: wikipedia
Popisek: Indická vlajka.
reklama

„Počet studentů z Indie na ČVUT se za posledních deset let více než zdesetinásobil a dnes jich je na našich fakultách 176. Indie má velký zájem na posilování spolupráce v oblasti vzdělávání v jaderném průmyslu, a i to byl jeden z důvodů našeho setkání,“ řekl během setkání rektor ČVUT.

Návštěva indické velvyslankyně navazuje na zářijovou státní návštěvu indického prezidenta Ráma Nátha Kóvinda v České republice. Na jednání s ministrem zahraničních věcí Janem Hamáčkem jednali mimo jiné také o perspektivách spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie, vědě, výzkumu a inovacích.

Během zmíněné návštěvy indického prezidenta konstatoval místopředseda AV ČR Jan Řídký: „Potěšilo mě, že indický prezident uvedl ve svém projevu i naše laserové centrum ELI Beamlines jako příklad oblasti, ve které se otevírají zcela nové možnosti.“

Indický prezident Rám Náth Kóvind a jeho český protějšek Miloš Zeman na Pražském hradě tehdy zaštítili podpis tří dohod o vzájemné spolupráci, z nichž dvě se týkaly vědecké oblasti.

Prohlídka tokamaku, kde její excelenci přivítal i krajan Pravesh Dhyani (vlevo vpředu) a Vojtěch Svoboda z katedry fyziky, který má tokamak na starosti. (autor: ČVUT)
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…