Já nejsem ekonom. Schillerová připomněla Stanjurova slova z minulosti

19.03.2023 10:46 | Ze sítí

Bývala ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se zostra pustila do ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a staví do kontrastu to, co sliboval před volbami, a co činí dnes jako ministr financí. Připomněla mimo jiné jeho vlastní větu: „Nejsem ekonom.“ A to byl teprve začátek. Udeřila i na celou vládu Petra Fialy (ODS). „Jste přímo zodpovědní za brutální inflaci v této zemi,“ vmetla celé vládě. A spustila slovní palbu...

Já nejsem ekonom. Schillerová připomněla Stanjurova slova z minulosti
Foto: Archiv Aleny Schillerové
Popisek: Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO

„Vážení přátelé, zahrádka, bábovka, kafíčko. U stolu se dvěma potenciálními voliči nezávazně debatuje Zbyněk Stanjura a jen tak mimochodem utrousí: ‚Nejsem ekonom.‘ Bylo léto roku 2021 a o pár měsíců později se pan Stanjura stává ministrem financí. To video jste možná už viděli. Koluje na sítích hlavně proto, že v něm pan Stanjura kritizuje Piráty za jejich choutky zvedat daň z nemovitostí. Řekl tehdy slovo od slova: ‚Zaprvé to jsou drobné v tom rozpočtu, a zadruhé to je trest za úspěch.‘ Teď ten stejný člověk navrhuje zvednout daň na dvojnásobek,“ spustila zostra na facebooku Alena Schillerová.

Na jiném videu podle Schillerové Stanjura pokyvuje hlavou, když slyší, že podnikatel dostal od vlády Andreje Babiše (ANO) něco peněz za covidu, takže nemusel propouštět, ale teď by ještě nějaké peníze od státu potřeboval. Schillerová konstatovala, že před volbami Stanjura chápavě přikyvoval. Ale jako ministr financí po volbách začal říkat, že Babišova vláda za covidu příliš rozhazovala.

Připomněla také, že proti Fialově vládě protestovala i část zemědělců. „Stačily dva měsíce vlády pětikoalice s panem Stanjurou, aby do ulic vyšli zemědělci s transparenty: ‚PIRSTAN A SPOLU – HROBAŘI ČESKÉHO ZEMĚDĚLSTVÍ.‘ Možná si na ty demonstrace po celé zemi a před Úřadem vlády ještě pamatujete. A možná si ještě pamatujete, že Fialovi ministři včetně pana Stanjury nezvládli za minulý rok vyčerpat 54 miliard z evropských fondů. Pan Stanjura by se tedy měl přiznat, že dotace nesnáší hlavně proto, že jim nerozumí,“ podotkla Schillerová.

Pravicová vláda Petra Fialy (ODS) podle ní zvládá tak akorát hovořit o zvyšování daní, o zvýšení věkové hranice věku odchodu do důchodu i další „trapnosti“ a „nesmysly“.

„Zavedení plateb u lékaře, zkrácení rodičáku, zrušení školkovného a desítky dalších trapností, které akorát znepříjemní život rodičům, seniorům nebo třeba i živnostníkům. Které dopadnou na lidi už tak bojující o přežití a v důsledku našemu národu jedině uškodí. Za tyto nesmysly, dámy a pánové, platí Fialova vláda svým poradcům z našich daní a chce je jednu po druhé protlačit svou 108kou ve Sněmovně a pak přes Senát a prezidenta. U důchodů už jim to prošlo, a naší jedinou nadějí je už jen Ústavní soud,“ prohlásila Schillerová.

Stanjura by měl pole Schillerové všude říkat, že není ekonom a že nerozumí tomu, jak to v životě chodí. Připomněla, že ministr Stanjura nechal ceny energií vystřelit vzhůru a tím vlastně zavinil zdražení všeho.

„Jste přímo zodpovědní za brutální inflaci v této zemi. Nechali jste nejdražší DPH na potraviny ve střední Evropě. Jste přímo zodpovědní za to, že každý, kdo může, jezdí nakupovat za hranice a tím náš stát přichází o další miliardy na daních. Totálně jste nezvládli zajistit státní kase zdravý příjem a snažíte se tu díru zalepit z kapes nejslabších. Znevýhodnili jste naše firmy oproti jejich konkurentům ze zahraničí a tím jste naši ekonomiku zchromili na mnoho let dopředu,“ vmetla celé vládě.

Nakonec Schillerová konstatovala, že pokud jde Fialova vláda někomu na ruku, jsou to lobbisté energetických firem. Čtenáře však ujistila, že stínová vláda ANO bude dál pracovat ve prospěch obyčejných lidí, jak to podle ní ostatně neustále dělá.

Alena Schillerová promlouvá

Alena Schillerová promlouvá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …