Jak Petr Fiala okouzlil i skeptické spolustraníky. Sledovali jsme celý den na kongresu ODS

13.01.2018 19:08 | Zprávy

REPORTÁŽ „Chtěl bych, aby po prezidentských volbách u nás skončila ta pokleslá reality show, ta tragikomedie, kterou předvádí současný prezident, aby zmizelo ze scény politické hrubiánství. Vždy jsem byl k osobě pana prezidenta zdrženlivý, ale dnes jasně říkám – další mandát pro Miloše Zemana není v zájmu České republiky,“ i takovými slovy se Petr Fiala prezentoval v úvodu 28. kongresu ODS v Ostravě ve dnech 13.–14. ledna, kde suverénně obhájil svůj předsednický post. Jeho přání se ale nesplnilo, protože Miloš Zeman s přehledem zvítězil a postoupil do 2. kola. Výsledky prezidentských voleb pak Fiala komentoval slovy: „Je jistě pozitivní, že Jiří Drahoš také postoupil a má podporu i naší strany. Já jsem už panu Drahošovi blahopřál a je šance na změnu. My chceme, aby si Miloš Zeman už odpočinul, nerozděloval společnost a neměnil naši zahraničněpolitickou orientaci.“

Jak Petr Fiala okouzlil i skeptické spolustraníky. Sledovali jsme celý den na kongresu ODS
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

Ve svém dalším vystoupení pak staronový šéf občanských demokratů kritizoval zejména politický styl Andreje Babiše, který podle jeho slov získal ve volbách sice necelých 30 procent hlasů od voličů, ale chce si uzurpovat stoprocentní moc. „V současné době jsme svědky situace, která nemá v naší novodobé historii obdoby. Nový premiér namísto toho, aby se snažil sestavit smysluplnou koaliční vládu, tak usiluje o to, aby vládl sám. To je porušení základních demokratických pravidel. Když neumí sestavit schopnou koalici a ani takovým způsobem pak vládnout, tak ať přenechá místo jinému. Babiš sice prohlašoval před médii, jak chce jít s námi do vlády, ale vůbec nechtěl respektovat naše základní programové body. Celé jeho hnutí je postavené jen na úspěchu v době, kdy se ekonomice daří, tedy do ‚pěkného počasí‘, nedovedu si představit, jak by ANO fungovalo v dobách krize,“ prohlásil Petr Fiala, který dostal před kongresem nominace od všech krajů v republice, neměl tedy žádného protikandidáta, a tak jasně zvítězil. Ve svém projevu pak ještě zdůraznil, že ODS se opět stala nejsilnější pravicovou stranou, která má ambiciózní plány, například získat v příštích parlamentních volbách dvojnásobný zisk preferencí oproti těm loňským.

Podle něj také občanští demokraté zůstanou u svého tradičního programu a nebudou podléhat žádným líbivým změnám. Chtějí i zabránit sociálnímu populismu, kdy prý hnutí ANO s levicí budou chtít neúměrně navyšovat sociální výdaje. „Předpokládali jsme mocenský pakt Babiše se Zemanem i spolupráci hnutí ANO s komunisty. Jsem rád, že se nám podařilo narušit projekt EET u Ústavního soudu, celý ten záměr nyní pomalu splaskává jako bublina. Po tomto volebním období, které možná ani nebude čtyřleté, se budeme ucházet o silný mandát ve vládě a začneme se věnovat potřebným reformám, jako je například důchodová reforma, což určitě neznamená, že chceme jen navyšovat penze. Nicméně v příštím týdnu ani v pozdější době vládu Andreje Babiše nepodpoříme, ani s ní nepůjdeme do žádné koalice,“ dodal lídr občanských demokratů. 

V dalších volbách na kongresu uspěla i první místopředsedkyně strany, Alexandra Udženija. Na posty řadových místopředsedů si pak delegáti ještě zvolili Martina Kupku, Evžena Tošenovského, Miloše Vystrčila a Martina Baxu.

Z akademika se prý stává realista

Razantní vystoupení Petra Fialy na kongresu i jeho poslední politické kroky si získaly sympatie i u jeho dřívějších oponentů. Například místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová k tomu pro ParlamentníListy.cz uvedla: „Náš předseda se rok od roku zlepšuje jak ve svém projevu, tak i v důrazu v rámci své politické práce. Od své dřívější akademické roviny se už dostává k velmi realistickým a účinným řešením. Jsem s ním spokojená.“

Ohledně toho, jak dopadne hlasování o důvěře Babišově vládě v příštích dnech, má poslankyně  Černochová dost jasnou představu. „Myslím si, že v úterý se ani k hlasování o důvěře nedostaneme, protože bude jednat mandátový a imunitní výbor o vydání Babiše i Faltýnka, má zasedat výbor pro obranu a bezpečnost, který má také na programu důležité body. Já jsem se opravdu ještě zatím nesetkala v Parlamentu s takovou situací, abychom vůbec nevěděli v tak zásadních záležitostech, co bude vlastně dál. Je to těžké odhadovat, nicméně může dojít i k situaci, že v druhém kole sestavování vlády vstoupí do koalice s ANO ČSSD a lidovci. Sociální demokraté to i svými posledními prohlášeními naznačovali. Babiš má však jistě domluvenou podporu i od SPD,“ doplnila Černochová. 

Další z oponentů, Václav Klaus mladší, který dříve v médiích prohlašoval, že by mu vládní koalice s ANO zrovna moc nevadila, také už poněkud změnil svůj názor. „Samozřejmě hlavním cílem každé strany je účastnit se na vládnutí, to si stále myslím. V našem případě to ale zrovna nemusí být za každou cenu. Uvidíme, jak se situace vyvine,“ konstatoval.   

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

12:26 „Zničíme vám život. Tohle vám provedeme.“ Medveděv odplácí České republice

USA a jejich zkurvení spojenci – nám vyhlásili válku bez pravidel. Alespoň to tvrdí Dmitrij Medveděv…