Jako by vládě ta válka vlastně vyhovovala. A ta propaganda. Komunistka Vostrá nemyslela, že k něčemu takovému dojde

19.05.2022 19:50

Vláda pomocí Ukrajině zakrývá to, co je nutné řešit pro české občany, jako by jí válečný konflikt vlastně vyhovoval, uvedla v pořadu Aby bylo jasno bývalá místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá. Kromě toho také kritizovala veřejnoprávní média za to, že šíří válečnou propagandu.

Jako by vládě ta válka vlastně vyhovovala. A ta propaganda. Komunistka Vostrá nemyslela, že k něčemu takovému dojde
Foto: red
Popisek: Miloslava Vostrá

Úvodem Miloslava Vostrá prozradila, proč se rozhodla stát pouze členkou Ústředního výboru KSČM: „Přiznávám, že ne se všemi rozhodnutími, která teď vedení strany dělá, jsem dnes kompatibilní. Nejsem kompatibilní třeba s rozhodnutím podpory pana Josefa Skály na kandidáta na prezidenta. Pokud jsme se měli zúčastnit této volby, měli jsme jít do kandidáta, který by získal většinovou podporu od středu doleva. Jsem si jista, že toto není úplně nejlepší politický tah,“ uvedla, že v boji o Hrad Skála velké šance nemá.

Co by podle Vostré měla KSČM udělat, aby získala voliče? „ČSSD má nové vedení, KSČM má nové vedení, tedy očekávám, že bude jednání mezi levicovými subjekty, ale i dalšími. V Evropě bývá zvykem, že i Zelení jsou více nalevo, než je tomu u nás. Chceme navázat jednání a hledat, co nás spojuje,“ dodala bývalá poslankyně, podle které jim voliče vysálo hnutí ANO, protože s nimi KSČM nebyla schopna komunikovat a byli vůči Babišovi příliš „tolerantní“.

Celý rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

Následně ve světle války došlo na hodnocení politiky české vlády Petra Fialy (ODS). Moderátorka Jana Bobošíková k tomu poznamenala, že „kabinet nevyvíjí žádné diplomatické aktivity, jen posílá na Ukrajinu smrtící zbraně a hovoří o tom, že jsme ve válce“. „Já si myslím, že prostor pro jednání je vždy. Naše vláda podporuje ukrajinskou vládu zbraněmi, penězi. Mě osobně zklamala v tom, že nevyvíjí větší úsilí k tomu, aby si obě strany sedly za jednací stůl. Přijde mi trošičku, jako by to ani nechtěli,“ konstatovala Vostrá.

„Jako by vláda tou svou pomocí vlastně zakrývala to, co je potřeba řešit pro české občany. Vlastně mi trošku přijde, že ten válečný konflikt jim vlastně vyhovuje,“ zamračila se a připomněla, že státníci jiných zemí k jednání u jednoho stolu představitele obou zemí nabádali.

Nad návštěvou Petra Fialy na Ukrajině se pousmála a dodala: „Nezlobte se na mě, ale při velmi hrdé návštěvě našeho pana premiéra na Ukrajině jsem nezaznamenala, že by hovořil o tom, za jakých podmínek jsou schopni si s Ruskem sednout k jednacímu stolu, když to odnášejí nevinní lidé. Ten výsledek ale byl, že na Ukrajinu dáme další zbraně a postaráme se o uprchlíky,“ glosovala setkání Fialy a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Mám s tím velký problém, že se naše vláda nesnažila být prostředníkem takového jednání, aby si ty dvě strany sedly spolu ke stolu. To mně velmi vadí,“ zopakovala Vostrá.

O nic méně ji šokuje, že z důvodu rusko-ukrajinského válečného konfliktu nebudou na pietní akce, kdy si připomínáme konec války, vypálení Lidic a Ležáků, přizváni zástupci Ruska a Běloruska, když podíl Rudé armády na osvobození Československa byl dominantní. „Víte... to je věc, kterou rozumně uvažující člověk nemůže pochopit. Opravdu si někdo myslí, že ti vojáci, kteří za nás položili život a my díky nim žijeme v míru, opravdu mohou za to, co se teď děje? Opravdu nikomu nestojí za to, aby se poklonili jejich památce? I zástupci Ruské federace? Přijde mi to ubohé a smutné,“ pozastavovala se Vostrá.

„A nejvíc smutné mi přijde, že k tomu ta dnešní propaganda všechny ty lidi vyzývá. Za celou dobu, co jsem v politice, jsem si nikdy ani nemyslela, že by k tomuto mohlo dojít. Něco to vypovídá i o vládních představitelích,“ dodala politička, která v Poslanecké sněmovně strávila přes dvacet let.

Tato propaganda podle jejích slov proudí i z veřejnoprávních médií, kde prý informace o rusko-ukrajinském konfliktu nejsou vyvážené. „Jsem přesvědčena, že z nich máme k dispozici pouze propagandu. Beru to jako čistou propagandu, když se někdo zamyslí nad těmi zprávami z veřejných médií, tak zjistíte, že ty údaje leckdy ani nesouhlasí.

Pochopení nemá ani pro to, že vláda v souvislosti s válkou nechala vypnout několik „prokremelských“ webů: „Mě by nikdy nenapadlo, že od roku 1989 uplyne třicet let, jedna generace, a vrací se nám, že se nesmí mluvit, lidé jsou vyzýváni k udávání těch, kdo mají jiný názor. Kam jsme se to proboha dostali. Na zakázku koho to proběhlo? To je takový zásah do demokracie, který si řada z nás nedokázala představit, a to jsem příslušnice komunistické strany,“ povzdechla si.

Jako bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny se věnovala také ekonomice a „nedostatečným“ opatřením, kterými se vláda snaží alespoň trochu vyrovnat neuvěřitelnou inflaci a drahotu, která se na Česko řítí: „Opatření vlády určitě nenadchnou. Snížení spotřební daně za několik měsíců o korunu? Proboha, to není nic. To je na oko. To samé odpuštění silniční daně. Spíše se upřednostňovala pomoc Ukrajině než řešení problémů.

Touto vládou jsme si příliš nepomohli. Už za vlády Babiše se vědělo, že přijde energetická krize a je třeba řešit i emisní povolenky. Ale tolik odvahy je řešit neměl ani Babiš. Stále se upřednostňovalo něco jiného, a když současná vláda říkala, že má ale plán, člověk by očekával, že už bude mít plán i na řešení této situace, ale není to tak,“ uvedla.

Závěrem byla Vostrá Bobošíkovou dotazována, zda je ochotná připustit, že určitou míru zodpovědnosti, pokud jde o vývoj inflace, měla i KSČM, když tolerovala vládní výdaje, u kterých se z šetření NKÚ ukázalo, že nebyly až tak cílené na boj s covidem: „S odstupem času si můžete říkat, zda se to nedalo udělat jinak a finančně efektivněji. Byla tu covidová hysterie, zavřená ekonomika, ve Sněmovně se hlasovalo o kompenzačních bonusech, tehdy opoziční strany, dnes vládní, říkaly, že dáváme málo, ať přidáme?“ připomněla Vostrá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…