Jakub Janda se vyjádřil: Akt státního terorismu. Vyhostit všechny ruské diplomaty.

18.04.2021 11:22

Do diskuse o možném ruském státním teroristickém útoku proti Česku v rámci kauzy Vrbětice se zapojil analytik Jakub Janda z tzv. Bezpečnostního centra Evropské hodnoty. Následovat by podle jeho slov mělo vyhoštění všech ruských diplomatů z českého území, kromě ruského velvyslance, a vyloučení ruské účasti z tendru na Dukovany.

Jakub Janda se vyjádřil: Akt státního terorismu. Vyhostit všechny ruské diplomaty.
Foto: Facebookový profil Jakuba Jandy
Popisek: Analytik Jakub Janda

Anketa

Souhlasíte s vypovězením 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích?

10%
90%
hlasovalo: 11504 lidí

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu večer oznámili, že se dle Národní centrály proti organizovanému zločinu měla ruská vojenská rozvědka GRU podílet na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. V reakci na to ČR vyhostí 18 ruských zpravodajců SVR a GRU, kteří působí pod diplomatickým krytím na českém území.

Podle zdrojů Respektu v říjnu 2014 přiletěli dva důstojníci GRU do Prahy, přespali v hotelu v Ostravě a po jejich návštěvě v muničním skladu ve Vrběticích 16. října 2014 došlo k prvním explozím, které zabily dva české zaměstnance soukromé firmy, která je provozovala. Explodovalo přes 50 tun munice, stovky lidí musely být evakuovány.

Podle verze Respektu byly cílem zbraně pro ukrajinskou armádu, které překupoval bulharský obchodník, kterého se GRU pokusila zavraždit v Sofii v roce 2015. Dle druhé verze Seznamu byly terčem zbraně pro proti-asadovské skupiny v Sýrii.

České policejní vyšetřování bylo v roce 2015 ukončeno bez výsledku. Obnoveno bylo v roce 2018 poté, co na stejné falešné pasy cestovali ti samí důstojníci GRU do Británie během atentátu na Sergeje Skripala.

Ať zní zdůvodňující verze výbuchů ve Vrběticích jakkoliv, v podstatě jde podle Jandy „o akt státního terorismu vykonaným institucí Ruské federace (GRU) proti České republice“.

Odpověď Česka jakožto suverénního státu by měla být následující: „ČR by měla na úrovni NATO a EU požadovat stejnou reakci jako Británie v roce 2018 po útoku chemickou zbraní v Salisbury: tedy koordinované vyhoštění ruských zpravodajců,“ píše Janda.

„Tento nejagresivnější krok Moskvy proti českému území od okupace ze srpna 1968 by měl vést k vyhoštění všeho ruského diplomatického personálu kromě velvyslance a vybudování vzájemného diplomatického od nuly paritně – tedy aby každá strana měla stejný počet diplomatů, což odpovídá Vídeňské konvenci,“ prohlásil Janda, jak by Česko zničilo velkou část ruských zpravodajských sítí a fakticky by o mnoho nepřišlo.

Dalším krokem by bylo, že v reakci by ruská exekutiva recipročně snížila české diplomatické zastoupení v Rusku na nulu. „Rusko může přijít o hodně (o své obrovské špionážní sítě na českém území), zatímco Česko o velmi málo: politicky a diplomaticky o nic zásadního, ekonomicky ČR na Ruské federaci závislá není (jde jen o 2 % českého exportu),“ shrnuje Janda.

Následně by po očekávatelně ruské reakci čistě z praktických důvodů zřejmě následovala jednání o znovuobsazení ambasád. „Navyšovalo by se po jednom. Inspirace: Velká Británie v roce 1971 vyhostila 105 sovětských zpravodajců, zdevastovala sovětské zpravodajské operace v Británii na dvě dekády,“ zmiňuje Janda.

Záležitost by se podle něj měla promítnout i do tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany: „Vláda by měla jednoznačně vyloučit ruskou účast v tendru na Dukovany, se státem vykonávajícím teroristický čin na českém území nemůžeme jednat o strategické zakázce na 80 let,“ dodává Jakub Janda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Tchaj-wan

Proč právě Tchaj-wan jako první? Proč jste neobvolal dřív třeba naše sousedy? Chápu, že nevoláte Zemanovi, ale proč nezačít v Evropě? A máte nějaké spojení na amerického prezidenta? Chtěl byste se s ním jako prezident sejít? Zeman chtěl a nepovedlo se mu to. Ale to bylo ještě za Trumpa.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…