Jakub Janda se vyjádřil pro The Financial Times. Nahlédněte

8. 1. 2018 17:50

Bezpečnostní experti od USA po Německo varují před rostoucím ohrožením voleb ze strany ruských dezinformačních kampaní a v České republice se obávají, že tamní prezidentské volby se koncem týdne mohou stát dalším cílem. Napsal to dnes v komentáři list The Financial Times. Zprávu převzala ČTK.

Jakub Janda se vyjádřil pro The Financial Times. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto
reklama

Čeští politici mají podle listu obavu, že Rusko může zopakovat pokus o vměšování se do prezidentských voleb v USA.

Česká republika je dlouho místem, kde se Moskva snaží uplatnit svůj vliv, napsal z Prahy autor komentáře James Shotter. Po rozpoutání ukrajinského konfliktu se ruské operace v Česku zintenzivnily, konstatoval s odvoláním na loňskou zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS).

Někteří pozorovatelé jsou skeptičtí, zda Kreml může prezidentské volby skutečně ovlivnit. „Jasně favorizují jednoho kandidáta... Pohlédneme-li ale na dopad ruských dezinformací, někdy jsou užitečné k mobilizaci, spíš k získání hlasů. (Prezident Miloš) Zeman to dokáže docela dobře,“ řekl britskému listu expert Mark Galeotti z pražského Ústavu mezinárodních vztahů.

Jakub Janda z pražské neziskové organizace Evropské hodnoty podle britského deníku soudí, že se objeví množství dezinformací a možná i hackerských útoků na protikandidáty Miloše Zemana. Vrchol se může dostavit před druhým kolem hlasování.

Česko podle Jandy musí proti dezinformacím působit účinněji. Školy například nedělají dost pro zvýšení mediální gramotnosti. Podle Ivana Gabala, bývalého člena sněmovního výboru pro obranu, by mohly být volby zákonem vyhlášeny za součást strategické infrastruktury. Volební manipulace by se stala trestným činem.

„Jako chráníme letadla, hranice nebo elektrárny, musíme chránit naši volební infrastrukturu,“ cituje Gabala The Financial Times.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…