Po nějakém čase se do veřejného prostoru vrací téma novinářské etiky, a to díky aktivitě ministra spravedlnosti. „Pavel Blažek protestuje proti tomu, aby se v online médiích zveřejňovaly policejní záběry ze zatýkání kohokoli a hodnotí to jako zjevně nezákonný a trestní řízení poškozující postup. Ministr říká, že bude žádat vysvětlení a potrestání těch, kdo video záběry prodali či předali médiím nebo vyzradili, že k zásahu dojde. Jde o reakci na zatčení chomutovského starosty a lídra ANO pro stávající krajské volby Marka Hrabáče z důvodu nějakých korupčních podezření. To není až tak nejpodstatnější jako to, že takových podezření jsme zažili na různých krajských a městských úřadech docela hojnost a už se z toho v médiích stala taková mantra, že co komunální nebo krajský politik, to korupčník. Podle toho se zachovaly i Seznam Zprávy, které zveřejnily záběry zatýkání starosty Hrabáče,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Podle Radka Kedroně, zástupce šéfredaktora Seznam Zprávy, tyto záběry pořídil člověk z protějšího panelového domu a server za ně nic neplatil. „To je samo o sobě velmi zábavné vysvětlení, protože to, že dochází k zatýkání nějakého významného místního nebo regionálního funkcionáře, asi neví každý místní občan z protějšího paneláku. Takže někdo – a na to Blažek také naráží – musel vynést aspoň informaci, čí se chystá zatčení. Někdo tu informací získal, někdo ji pustil dál a někdo zajistil foto záznam. To mohl být i redaktor Seznam Zpráv z bytu nějakého svého známého nebo ze střechy té budovy, dnešní technika umožňuje ledacos. Takže pan Kedroň, tvrzením o náhodných záběrech od nějakého no name člověka z protějšího paneláku, dává jenom najevo, že si o svých čtenářích myslí, že jsou intelektuálně nedostačiví,“ podotýká mediální analytik.
Skandalizace ještě předtím, než proběhlo jediné řízení
Stejně jako někdejší fotbalová korupční kauza typu kapříci, z níž dokonce vznikla divadelní hra s Petrem Čtvrtníčkem a Jiřím Lábusem, nebo kauza Jany Nagyové-Nečasové, jejíž telefonní hovory s bývalým premiérem Nečasem byly též zaznamenány policejním odposlechem, se dostaly do médií mimo oficiální linku. „Tehdy je přetiskla Mladá fronta Dnes. Udělala z toho sólo kapra číslo jedna a přispěla k té následující eskapádě kolem souzení paní Nagyové-Nečasové. Nechci vůbec brát nikoho v ochranu, každý z toho současného příběhu si je vědom své části zavinění, o to opravdu nejde. Nejde o to, jestli Hrabáč hrabal v Chomutově nebo Nagyová dostávala od Rittiga šperky či kabelky. Jde o to, že každý, kdo je z něčeho obviněný, je podle našeho zákona až do pravomocného rozsudku posuzován jako nevinný. Říká se tomu presumpce neviny, a ta vylučuje skandalizaci a bulvarizaci úkonů orgánů činných v trestním řízení, zde tedy zatýkání pana Hrabáče,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník