Jasná čísla: O přistěhovalcích, jejich nezaměstnanosti a zločinnosti. Není to hezké

29. 9. 2015 10:21

Ze statistiky zveřejněných v Dánsku vyplývá, že muslimští uprchlíci zdaleka nejsou takovým přínosem, jak někteří tvrdí. Zaměstnanost syrských přistěhovalců je nejnižší mezi všemi přistěhovalci a muslimové z Libanonu, Pákistánu či Somálska zase páchají největší kriminalitu.

Jasná čísla: O přistěhovalcích, jejich nezaměstnanosti a zločinnosti. Není to hezké
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Mnozí z tzv. expertů a proimigračních politiků tvrdí, že příliv syrských uprchlíků a vůbec všech přistěhovalců z muslimského světa bude sloužit evropskému hospodářství ku prospěchu. Podle statistik zveřejněných v Dánsku tomu však nic nenasvědčuje. Například mezi muslimskými přistěhovalci z Libanonu byla zaznamenána největší trestná činnost. Podle údajů z roku 2013 vévodí tomuto žebříčku s indexem 254, zatímco dánská populace je na 98. Libanonci jsou na tom velmi špatně i co do zaměstnanosti. Jen 30 % z nich ve věkové skupině 30 až 59 let má práci, zatímco u stejně starých etnických Dánů je to 82,3 %.

Celý text najdete ZDE

Uprchlíky z řad libanonských přistěhovalců lze považovat za zvláštní skupinu, protože mnozí z nich jsou vlastně Palestinci. Vyrůstali bez státní příslušnosti v uprchlických táborech. To sice není případ iráckých přistěhovalců, ale i mezi nimi je index zločinnosti značně vysoký. Naopak jejich zaměstnanost je velmi nízká a ve zmíněné věkové skupině dosahovala dle statistiky z roku 2013 jen necelých 33 %. Tedy jen o málo lepší než u Libanonců. Celkově je zločinnost Libanonců, Pákistánců, Somálců či Maročanů a Turků hodně nad dánským průměrem. Naopak nižší index než samotní Dánové mají přistěhovalci z Filipín, Thajska či Keni.

Podle generálního tajemníka Dánské rady pro uprchlíky Andrease Kamma je zřejmé, že integraci zejména iráckých a libanonských uprchlíků nelze považovat za úspěch. „Takové statistiky naznačují, že integrační pokusy selhaly. Částečně to lze vysvětlit tím, že na dánském pracovním trhu to mají uprchlíci obecně složitější. Dánský model dokáže jen obtížně absorbovat lidi, kteří přicházejí z jiných zeměpisných šířek a mají nižší kvalifikaci. V každém případě je nutné sáhnout ke změnám, protože při současném fungování dánského modelu, se situace nezlepší,“ říká Kamm.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

4:41 EXKLUZIVNĚ Sobotka znovu do vlády? Zákulisní jednání z pověření Andreje Babiše nabírají hodně nečekaný směr

Ještě zkraje prosince sociální demokracie avizovala, že menšinový kabinet premiéra Babiše nepodpoří.…