Je Trump ještě schopný vládnout? Pelosiová chce prověřit jeho způsobilost

09.10.2020 21:49

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová by chtěla zřídit komisi, jež by měla za úkol zhodnocení duševního zdraví a schopnosti vykonávání prezidentské funkce Donaldem Trumpem. „Šílená Nancy je tou, koho by měli držet pod dohledem,“ vyjádřil se k návrhu demokratické političky Trump.

Je Trump ještě schopný vládnout? Pelosiová chce prověřit jeho způsobilost
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Donald Trump na předvolebním setkání

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42273 lidí
Návrh zákona o vytvoření komise počítá s tím, že by se Trump musel podrobit vyhodnocení duševního stavu a schopnosti zastávat prezidentský úřad. Komise by vznikla na základě 25. dodatku americké ústavy, který reguluje postupy pro případ, že hlava státu není schopna vykonávat své povinnosti.

Osmdesátiletá politička tvrdí, že má velké obavy o prezidentův současný stav. Podle ní se od chvíle, kdy se začal léčit s koronavirem, chová nepříčetně a někdo by ho měl prohlédnout.

Nebrání jí v tom ani fakt, že do měsíce vyvrcholí americké prezidentské volby. „Tohle není o prezidentu Trumpovi, ten bude čelit verdiktu od voličů. Ale ukazuje nám, že je potřeba vytvořit proces pro budoucí prezidenty,“ uvedla Pelosiová. Zřejmě tak chce mít určitou „pojistku“ v případě, kdy by ve volbách Trump znovu uspěl.

Donald Trump na její návrh zareagoval na Twitteru. O Pelosiové poznamenal, že ona je ta, která by měla být pod dohledem. „Neříkají jí ‚šílená‘ pro nic za nic!“ připojil.

Přestože by návrh mohl projít dolní komorou, kde má většinu Demokratická strana, není pravděpodobné, že by prošel přes Senát, kde mají větší zastoupeni Republikáni.

Návrh tak zřejmě dopadne jako předchozí pokus Pelosiové z prosince, kdy vyvolala takzvaný „impeachment“, tedy ústavní žalobu na Trumpa. Její pokud skončil právě v americkém Senátu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…