O možném kolapsu Ruska se již v posledních letech píše v mnoha médiích pravidelně a již vloni si The Economist povšiml, že „předpovědi zkázy“, předpovídající rychlý pád Moskvy nevyšly a shrnul, že se finanční kolaps Ruska, „všeobecně předpovídaný na jaře 2022“ nikdy nestal.
„(Ruská) ekonomika upadla do recese, ale ta byla méně závažná, než se očekávalo, a rychle odezněla,“ dodal list s tím, že poté země dokázala zkrotit i nebezpečí vysokého růstu cen. A popasovat se Rusko mělo rovněž i s mnohými sankcemi, které jej sice zprvu zasáhly velmi tvrdě, ale nakonec se naučilo využívat nejrůznějších mezer a možností je obejít.
Vývoj se promítl i do stavu na bojišti, kde ruské síly v poslední době již neumožňují zopakovat vojenské úspěchy, jaké se Kyjevu podařily zejména během prvního roku války. A začínají se šířit obavy, zdali bude Ukrajina vojensky schopna opětovně získat větší území od značně opevněného nepřítele zpět.
The Washington Post ovšem uvádí, že tentokrát nejde o opakování až přílišně optimistických scénářů a vojenská výhoda Ruska má dle tohoto amerického deníku slábnout. „Ruská síla na bojišti na Ukrajině začíná slábnout a do příštího roku by se Rusko mohlo potýkat s vážným nedostatkem lidí a zbraní, a to i přesto, že prezident Donald Trump ustupuje od tlaku na Moskvu, aby válku ukončila,“ píše s odkazem na vysoké americké a evropské představitele a vojenské experty.
List k uvolnění tlaku na Rusko ze strany Trumpovy administrativy poznamenal, že pro to nemusí být úplně nejvhodnější načasování, jelikož se více než tucet úředníků, kteří většinou pod podmínkou anonymity diskutovali o současném stavu války a o citlivé politice a diplomacii, která ji obklopuje, mělo shodnout, že právě aktuálně na tom má být Moskva nejhůře od samotného počátku invaze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Putin , Rusko , sankce , The Economist , Ukrajina , USA , západ , Spojené státy , The Washington Post , Trump , válka na Ukrajině
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 6 | 0
Další články z rubriky

21:40 „Vysmahne Stačilo! a je to doma.“ Fiala má prý naději sestavit i příští vládu
Na sociální síti X se začíná šířit optimističtější nálada ve prospěch vládních stran. Průzkum NMS Ma…
- 20:38 Fico poslal tvrdý vzkaz do Berlína
- 19:40 Bomba. Prý existuje tajný armádní dokument k volbám. Poslanec chce odtajnění. Už sám začal
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim
- 17:31 Německý průmysl na pokraji zelené smrti? Kancléř dostal od továrníků naléhavý dopis
- 15:35 „Ruské loutky?“ Svobodní se ohradili proti urážkám Leyenové. Fialova i bruselská propaganda mluví stejným jazykem, říká Vondráček