Jsou tam pro ředitele, ne pro Moravce. Boj o to, kdo bude pánem Kavčích hor

05.04.2024 4:44 | Komentář

Etický panel České televize může, ale také vůbec nemusí existovat. Když už existuje, má dělat to, co po něm chce generální ředitel, a nikoli to, co by chtěl dělat sám. Stejně jako Rada ČT či její dozorčí komise má i Etický panel fungovat jako oči, uši a v případě potřeby i soudící a trestající ruka nás, televizních poplatníků. „Ti lidé v nich nesedí proto, aby si hráli na paralelní vedení televize, a už vůbec nemají vytvářet jakýsi obranný val okolo generálního ředitele či zaměstnanců České televize,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek na počínání těch, kdo chránili Václava Moravce do roztrhání těla.

Jsou tam pro ředitele, ne pro Moravce.  Boj o to, kdo bude pánem Kavčích hor
Foto: Scren ČT24.cz
Popisek: Václav Moravec

Jako jeden muž si počínala pětice Richard Hindls, Václav Pačes, Nikolaj Savický, Petr Holubec a Petr Brod, když oznámila, že končí s členstvím v Etickém panelu České televize, který se tak zcela rozpadl. „Etický panel neexistuje ze zákona jako kupříkladu Rada České televize či její dozorčí komise, nýbrž pouze jako poradní orgán generálního ředitele. Z toho mi vyplývá, že Etický panel může, ale také vůbec nemusí existovat. Ale když už existuje, má dělat to, co po něm chce generální ředitel, a nikoli to, co by chtěl dělat, respektive nedělat on sám. Z tohoto pohledu je jakási pravda, říkejme tomu tak, zcela jistě na straně generálního ředitele. A nic na tom nemění ani fakt, že personální složení Etického panelu ředitel Souček podědil po svém předchůdci Dvořákovi,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Štěpánek, bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Pětice své odstoupení zdůvodnila tím, že se významně liší jejich názor od názoru, který na účel tohoto grémia má generální ředitel Jan Souček. Hlavní odlišnost spočívala zřejmě v tom, že členové poradního orgánu byli přesvědčeni, že mají posuzovat etiku odvysílaných pořadů, nikoli etiku jednání konkrétních osob vystupujících mimo televizi. „Ať už jde o Radu ČT, její dozorčí komisi či v tomto případě Etický panel, mají podle mě fungovat jako oči, uši a v případě potřeby i soudící a trestající ruka nás, televizních poplatníků. Ti lidé v nich nesedí proto, aby si hráli na paralelní vedení televize, a už vůbec nemají vytvářet jakýsi obranný val okolo generálního ředitele či zaměstnanců České televize, redaktorů na prvním místě, což se týká i Moravcovy kauzy, jež je v pozadí toho, co odstoupení členů Etického panelu vyvolalo,“ připomíná bývalý radní.

Měl s ostudou letět z Kavčích hor, že by se ani nezastavil

Moderátor Václav Moravec totiž v rozhovoru pro slovenský Denník N řekl, že „Václav Klaus potřebuje zlegitimizovat, že byl gubernátorem Vladimira Putina v České republice“, ale Etický panel tento výrok označil za „nešťastný, avšak nikoliv v rozporu s Kodexem ČT“. „Po tom nehorázném výroku měl Václav Moravec s ostudou letět z Kavčích hor, že by se ani nezastavil. Pro veřejnoprávní televizi, která má být etalonem seriózní žurnalistiky, je nekonečná ostuda, možná přímo hřebík do rakve její kredibility, že novinář a moderátor, který si nevidí do úst a dopouští se podobných faux pas, je nadále jednou hlavních tváří její obrazovky. Instituci, kterou navenek reprezentují podobné pokleslé postavy, nelze brát vážně. A pokud se takové úvaze brání členové Etického panelu, je jen dobře, že se odporoučeli. Ale takovou věc si generální ředitel klidně může rozhodnout sám. Nepotřebuje k tomu podpůrné ‚razítko‘ od žádných panelistů,“ upozorňuje Petr Štěpánek.

Je třeba připomenout, že myšlenka Etického panelu coby poradního orgánu vedení veřejnoprávního média vznikla po televizní krizi na Kavčích horách. „Ustanovil ho generální ředitel ČT Jiří Janeček na základě projektu tehdejšího šéfa strategického rozvoje České televize Nikolaje Savického. Cílem bylo posílení nezávislosti vedení televize v rámci snahy potírat zneužívání zpravodajství a zejména publicistiky ČT jejími aktivistickými žurnalisty v komplotu s dezinformačními médii jako týdeník Respekt. Nicméně, Petr Dvořák coby pozdější šéf ČT v souladu s trendy západního mainstreamu progresivistům nejen ustoupil, nýbrž jim nechal ‚ring volný‘,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha..

Neetické počínání mimo obrazovku není soukromou věcí

Důsledkem toho podle něj byl a je morální bankrot členů vedení České televize. „A to včetně aktérů jejího pokryteckého zpravodajství či publicistiky, o čemž nejlépe svědčí zpravodajství o genocidě Izraele v Gaze. V takovém prostředí se členové Etického panelu postupně transformovali do rolí spoluviníků propagandistů, kteří veřejnosti zatajují podstatná fakta, či stanoviska nejrenomovanějších a celosvětově nejdůvěryhodnějších osobností, jakou je kupříkladu americký univerzitní profesor a ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě Jeffrey D. Sachs. Záměr původního Etického panelu proto ztratil smysl,“ myslí si mediální analytik.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

"Důležitý" nafoukanec Moravec si už velmi dlouho hraje na šedou eminenci ČT, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 05.04.2024 7:28:12
a přitom by si v seriózní televizi ani neškrtnul, protože není ani objektivní, ani nestranný. Pravicovostí smrdí na sto honů a kope výhradně za bohaté a darebáky. Důležité je pouze to, aby byli dostatečně prozápadní a prokapitalističtí, jinak to můžou být idioti či šmejdi k pohledání. Proto Moravec nemá v seriózní televizi místo. V ČT je ale stále hvězdou všech tamějších žvaníren. ČT (nejen proto) není seriózní televize, ale jen hlásná trouba Washingtonu a Bruselu určená pro naivní a důvěřivé Čechy. Povinné placení televizních poplatků pak jsou jen moderní desátky našim západním otrokářům za hloupou, ale velmi intenzivní propagandu nosatých majitelů Západu a přesvědčivým důkazem smutného faktu, že jsme jejich novodobá kolonie a otroci. Nic víc.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…