Jsou to pořád titíž komunisté, varoval z ČT Gazdík, když se s Tvarůžkovou bavil o možné vládě

11.06.2018 20:40 | Zprávy

Předseda hnutí STAN, poslanec Petr Gazdík, byl hostem Zuzany Tvarůžkové v Interview ČT24. Diskuse se nesly především nad formátem vznikající vlády. Gazdík připustil, že hlasovací koalice ve Sněmovně ve formátu ANO, SPD, KSČM opravdu existuje a bude podle něj těžko přehlasovatelná. Zároveň věří v proevropsky nastavené směřování vlády a Babiše pochválil za přizvání k jednání o zahraniční politice.

Jsou to pořád titíž komunisté, varoval z ČT Gazdík, když se s Tvarůžkovou bavil o možné vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Vznikající vláda bylo jedním z prvních témat rozhovoru. ANO usiluje o vznik koalice s ČSSD, kterou by tolerovali komunisté. „Jsou to pořád titíž komunisté,“ připomněl Gazdík a připustil, že samozřejmě dnes jsou více pragmatičtější. Podle moderátorky je mnoho příkladů, kdy politici na mnoha úrovních politiky s KSČM spolupracují. „Dnes je hnutí ANO rozkročeno velmi široce,“ odkazuje Gazdík k hnutí ANO, které si podle něho dokáže představit spolupráci jak s ODS, tak s KSČM. Podle Gazdíka se STAN poctivě snažila zabránit tomuto projektu. Nepodařilo se podle něj vyjednat podmínky, o které usilovali. Mezi nimi neúčast trestně stíhaného člověka ve vládě.

Často se také traduje o hlasovací koalici ve formátu ANO, SPD, KSČM. Ta podle Gazdíka reálně existuje a projevuje se například v hlasování. Tato koalice bude podle jeho soudu těžko přehlasovatelná. Jako další příklady, které považuje za snahu o zabránění vzniku vládního modelu s podporou KSČM, byla například role mediátora. „Budeme v tom určitě pokračovat,“ připustil Gazdík. „Jestli jsme věřili, nevěřili, prostě jsme to zkusili,“ pokračoval Gazdík a připomněl, že snažit se o stabilitu země je zásadní. Moderátorku dále zajímalo, co je horší. Babiš ve vládě, nebo vláda s podporou KSČM. Gazdík v tomto kontextu připomíná roli opozice. „My budeme hlídači koalice,“ řekl důrazně. „Snažíme se kontrolovat a říkat věci nahlas,“ pokračoval. Podle něho je opoziční role v tomto poslaneckém počtu náročnější, ale stále je možná. Odkazuje například ke spolupráci s ostatními politickými subjekty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: sla

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

4:41 Zneuctěný Karel Šíp si počká. Ale kauza se hýbe dál

„Ještě o tom bude jednat rada. Ta má poslední slovo,“ sdělil nám starosta městské části Praha 3 Mich…