Jsou to pořád titíž komunisté, varoval z ČT Gazdík, když se s Tvarůžkovou bavil o možné vládě

11. 6. 2018 20:40

Předseda hnutí STAN, poslanec Petr Gazdík, byl hostem Zuzany Tvarůžkové v Interview ČT24. Diskuse se nesly především nad formátem vznikající vlády. Gazdík připustil, že hlasovací koalice ve Sněmovně ve formátu ANO, SPD, KSČM opravdu existuje a bude podle něj těžko přehlasovatelná. Zároveň věří v proevropsky nastavené směřování vlády a Babiše pochválil za přizvání k jednání o zahraniční politice.

Jsou to pořád titíž komunisté, varoval z ČT Gazdík, když se s Tvarůžkovou bavil o možné vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

Vznikající vláda bylo jedním z prvních témat rozhovoru. ANO usiluje o vznik koalice s ČSSD, kterou by tolerovali komunisté. „Jsou to pořád titíž komunisté,“ připomněl Gazdík a připustil, že samozřejmě dnes jsou více pragmatičtější. Podle moderátorky je mnoho příkladů, kdy politici na mnoha úrovních politiky s KSČM spolupracují. „Dnes je hnutí ANO rozkročeno velmi široce,“ odkazuje Gazdík k hnutí ANO, které si podle něho dokáže představit spolupráci jak s ODS, tak s KSČM. Podle Gazdíka se STAN poctivě snažila zabránit tomuto projektu. Nepodařilo se podle něj vyjednat podmínky, o které usilovali. Mezi nimi neúčast trestně stíhaného člověka ve vládě.

Často se také traduje o hlasovací koalici ve formátu ANO, SPD, KSČM. Ta podle Gazdíka reálně existuje a projevuje se například v hlasování. Tato koalice bude podle jeho soudu těžko přehlasovatelná. Jako další příklady, které považuje za snahu o zabránění vzniku vládního modelu s podporou KSČM, byla například role mediátora. „Budeme v tom určitě pokračovat,“ připustil Gazdík. „Jestli jsme věřili, nevěřili, prostě jsme to zkusili,“ pokračoval Gazdík a připomněl, že snažit se o stabilitu země je zásadní. Moderátorku dále zajímalo, co je horší. Babiš ve vládě, nebo vláda s podporou KSČM. Gazdík v tomto kontextu připomíná roli opozice. „My budeme hlídači koalice,“ řekl důrazně. „Snažíme se kontrolovat a říkat věci nahlas,“ pokračoval. Podle něho je opoziční role v tomto poslaneckém počtu náročnější, ale stále je možná. Odkazuje například ke spolupráci s ostatními politickými subjekty.

Vláda se zdá, že se profiluje jako proevropsky orientovaná. Moderátorka se poslance ptá,  do jaké míry tomuto nastolenému trendu poslanec věří. „Věřím tomu,“ prohlásil a pochválil Babiše za to, že je pozval k jednání o zahraniční politice. „To je pozitivní fakt, takové konzultace mají smysl,“ připustil. Podle něj je z obecné perspektivy také zásadní, aby zahraniční politika byla jednotná především mezi vládou a prezidentem republiky. V tomto kontextu nešlo opomenout ostře sledované téma sporu o ministra zahraničí, kterým se má stát europoslanec Miroslav Poche. Zeman ovšem jeho jmenování zatím odmítá. „Ukáže se, jak silný je premiér,“ komentuje spor Gazdík a připomíná, že prezident žádné kandidáty nevybírá, je povinen jen jmenovat navržené kandidáty.

Došlo i na téma emotivně laděného zasedání G7. „Je potřeba zachovávat jednotu a jednat a jednat,“ uvedl Gazdík s tím, že USA podle něj jednají, naopak Evropa zatím spíše seděla s rukama v klíně. „Reakce by měla být diplomaticky ostrá,“ uvedl Gazdík, jak by si představoval reakci Evropy s tím, že až poslední variantou by mělo být reciproční zavedení cel. Jednání v Kanadě totiž poznamenaly rozpory mezi Spojenými státy a zbylými členskými zeměmi. Předmětem sváru byl vzájemný obchod v situaci, kdy Spojené státy začaly uplatňovat cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí.

Na závěr došlo i na aktuální situaci v Itálii, tamější vláda v pondělí oznámila, že odmítne přijmout další loď s migranty. Podle Gazdíka je evidentní, že způsob povinných kvót nikam nevede. „Zároveň Evropa přešlapuje na místě,“ uznal. Důležitá podle něj je společná ochrana, pomoc tam, odkud migranti přicházejí, a jasné rozlišení těch, kteří naši pomoc opravdu potřebují. „To bohužel ani dnes neumíme,“ dodal Gazdík. „Proto by Evropa měla začít jednat,“ pokračoval s tím, že naději vidí v rakouském předsednictví. „Jedna věc je, jak migraci předcházet, a druhá věc je, když už v té kaši jsme, jak z ní také ven,“  řekl Gazdík. Bohužel Evropa je podle něj velmi pomalá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

9:06 Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránila

Herní vývojář, glosátor a nyní i bojovník proti cenzuře Daniel Vávra se střetl s eurokomisařkou Věro…