Kauza Kúdela: Jde po něm právník, ze kterého jde hrůza. Kořeny má v Pákistánu...

26.03.2021 11:20

Kauza, ve které je fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela obviňován z rasistické urážky svého soupeře, finského hráče tmavé pleti Glena Kamary, se přesouvá z novinových stránek do policejních vyšetřoven. Velkou zásluhu na tom má pan Aamer Anwar, právní zástupce hráče Glasgow Rangers. A to je velmi zajímavá postava…

Kauza Kúdela: Jde po něm právník, ze kterého jde hrůza. Kořeny má v Pákistánu...
Foto: Repro YouTube
Popisek: Obránce pražské Slavie Kúdela (vpravo dole) se údajně dopustil rasistického výroku proti hráči Rangers Kamarovi (vlevo dole)

Anketa

Má být Slavia potrestána za údajné rasistické napadení hráče Glasgow Rangers?

4%
96%
hlasovalo: 10270 lidí

Ondřej Kúdela nepoletí s národním týmem na utkání kvalifikace mistrovství světa do Wallesu. Slavia Praha jej tam odmítla pustit kvůli obavám o jeho bezpečnost ve Velké Británii. Mohlo by se to zdát jako přehnané obavy, ale je pravdou, že agresivita Kamarova právníka vůči jeho osobě dává důvody k mnoha obavám.

Anwar požaduje, aby byl Kúdela vyslechnut, jakmile se objeví na půdě Spojeného království. A to by se mělo stát poměrně brzy, protože již 8. dubna Slavia Praha hraje ve čtvrtfinále Evropské ligy v Londýně proti místnímu Arsenalu. Právník požaduje, aby Kúdela absolvoval policejní výslech, hned jak s klubem přiletí.

Pokud by se objevil v zemi s národním týmem, dá se očekávat, že by advokát Anwar žádal provedení výslechu již nyní.

Kudel, Kedel. Čtyři neúspěšné pokusy právníka Anwara napsat správně jméno Kúdela

 

 

Stanici Sky Sport totiž sdělil, že podle jeho představ měl být Kúdela hned ze stadionu odvezen do vazby. „Myslím si, že pan Kúdela má docela štěstí. Skotsko má k obviněním z rasismu obvykle přístup nulové tolerance. Za normálních okolností by ho vzali do vazby a hned druhý den ho vyslýchali,“ sdělil právník. Je ale třeba dodat, že spekulace o zatčení Ondřeje Kúdely dementovala sama skotská policie.

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7304 lidí
Pan Anwer však rozhodně není nějaký tlachal, který by mluvil do větru. Ve Skotsku je právník s pákistánskými kořeny (narozený již v Anglii) považován za prvoligového advokáta, v roce 2018 získal ocenění Právník roku a má rovněž cenu skotských muslimů za rok 2014.

V letech 2017–2020 dokonce působil jako rektor univerzity v Glasgow. Do povědomí se zapsal především svým zarputilým bojem proti rasovým a sexuálním útokům na akademické půdě, které často odhaloval „na vlastní pěst“ mimo oficiální vyšetřování.

S obviněními rád chodil do médií, ale jak upozorňují The Times, když měl předložit důkazy, nedokázal to.

Poté, co z vedení univerzity vloni odešel, rozjel ještě větší mediální ofenzívu za její očernění jako homofobní a rasistické školy. „Dovolte mi být otevřený, Univerzita v Glasgow je rasistická instituce a je to vidět na mnoha úrovních včetně nedostatečné rozmanitosti zaměstnanců. Univerzitní soud, jehož jsem byl jako rektor předsedou, měl více než padesát členů, ale já tam byl jedinou barevnou osobou,“ vykládal do novin.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE

Upoutal i svou kritikou policie, která vloni v červnu rozehnala demonstraci na podporu uprchlíků a současně probíhající protiakci pravicových aktivistů, protože ani jedna z akcí nebyla v době pandemie povolena. „Je to hanebně groteskní prohlášení, když policie srovnává tisíce mírumilovných skotských demonstrantů s akcí krajně pravicových rasistických banditů, kteří zaútočili na akci podporující práva žadatelů o azyl,“ zuřil právník Anwer.

 

 

Ten svou kariéru odhodlaného aktivisty začal již za studií, zapsal se obhajobou několika obětí z řad menšin, ovšem jeho způsob výkonu advokacie byl také spojen s několika kontroverzemi.

Pozornost na sebe právník upoutal v roce 2006, když po autonehodě způsobené jeho manželkou, se snažil ovlivnit kolemjdoucí svědkyni argumentem, že „Pákistánci drží spolu“. U soudu se pak snažil tvrdit, že poškozená řidička se vůči němu a manželce chovala rasisticky, ale nebylo mu uvěřeno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

20:35 Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

Další českou vládu čeká spousta výzev, mimo jiné rozdělená česká společnost. Zakladatel Střediska em…