Kdo řekl Fialovi, že na to má právo? Nebo Rakušan... Dan Vávra ve Sněmovně nikoho nešetřil

07.12.2022 19:45 | Reportáž

O tom, co smíme vědět, asi rozhodne 44letý bývalý učitel němčiny a dějepisu na gymnáziu, toho času čelící korupčnímu skandálu. „To je zřejmě kvalifikace na funkci cenzora,“ konstatoval zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra na půdě Poslanecké sněmovny při veřejném slyšení k petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Úspěšný vývojář také nevěřícně zopakoval slova premiéra Petra Fialy, že lidé mají právo na to, aby informace byly korigovány. Naopak sám je přesvědčen, že v demokracii nemá být žádná elita, která plebsu něco cenzuruje, omezuje a filtruje.

Kdo řekl Fialovi, že na to má právo? Nebo Rakušan... Dan Vávra ve Sněmovně nikoho nešetřil
Foto: Archiv PL
Popisek: Daniel Vávra, spoluzakladatel a kreativní ředitel Warhorse Studios, zakladatel a předseda správní rady Společnosti pro obranu svobody projevu

Několikaměsíční snažení Společnosti pro obranu svobody projevu dosáhnout projednání Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích, kterou podepsalo více než 25 tisíc občanů, v petičním výboru Poslanecké sněmovny bylo završeno úspěchem. Veřejného slyšení se zúčastnil nejen kompletní petiční výbor a zástupci petentů, ale bohaté zastoupení měla i veřejnost. V zaplněném sále bylo rovněž k vidění nemálo známých tváří včetně senátorky Daniely Kovářové, europoslance Jana Zahradila či předsedkyně Trikolory Zuzany Majerové.

Zakladatel a ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu Vlastimil Veselý v úvodu svého vystoupení upozornil, že platformy jako Facebook s 5 miliony uživateli v Česku, Twitter s více než 400 tisíci, Instagram se 2,5 miliony či YouTube s cca 6 miliony uživateli mohou ovlivňovat politickou soutěž. „Jejich finanční a v dnešní době i politická moc se dá srovnat se zbrojním nebo farmaceutickým průmyslem. A tyto platformy mají naprosto dominantní pozici, které využívají či zneužívají až tak, že mohou ovlivňovat politický proces, politickou soutěž a volby,“ poukázal Vlastimil Veselý na reálnou hrozbu.

Diskriminují uživatele podle jejich politických názorů

V té souvislosti připomněl, že svoboda projevu je základní podmínkou pluralitní demokracie. „Zdůrazňuji pluralitní demokracie, kde vzniká dohoda o rozhodování společnosti. Čili není to demokracie s nějakým přívlastkem typu socialistická, konzervativní, liberální, progresivistická, libertariánská. To jsou politické proudy, které se střetávají na poli politické soutěže, a žádný z nich nemá garantováno, že ten jeden je správný. Tyto platformy zneužívají monopolního postavení a tvoří hlavní fórum veřejné diskuse. Setkáváme se s názorem, že cenzuru může vykonávat jen stát. Není to pravda. Může ji delegovat na jiné subjekty,“ připomněl ředitel SOS projevu, že veřejné slyšení se koná právě ve dnech, kdy vylézají na povrch fakta o tom, jak tým Joea Bidena přímo kupoval sociální sítě, aby mazaly některé konkrétní příspěvky, a ty konaly dle politických preferencí. „To je enormně nebezpečný jev,“ varoval.

Ohradil se proti těm, kdo SOS projevu podsouvají, že hájí absolutní svobodu slova, kde by se vyhrožovalo násilím a podobně. „Svoboda projevu je omezena zákonem. Tak je to napsáno v Listině základních práv a svobod. Praxe je jasná. Bezprostřední výhrůžky násilím, šíření dětské pornografie, pomluvy, urážky na cti, šíření poplašné zprávy. To jsou konkrétní příklady projevů, které jsou v České republice vytlačeny za hranice svobody projevu. My nevoláme po tom, aby tady byla absolutní svoboda projevu a mohlo se vyhrožovat násilím. V žádném případě. Ten problém, kvůli kterému naše petice vznikla, je čistě ten, že tyto digitální platformy mažou naprosto masově výroky legální, naprosto nevinné, které neporušily zákony, a tím pouze diskriminují uživatele podle jejich politických názorů,“ vysvětlil Vlastimil Veselý s tím, že se tak děje převážně pod záminkou dvou velmi vágně definovaných pojmů, a to je nenávist a dezinformace.

Zakladatelé SOSP

Primární účel je umlčet opozici a udržet se u moci

Poukázal také na to, proč digitální platformy nelze považovat za média. „Média mají redakce, a ty vybírají nějaký vlastní obsah, který publikují, a nesou za to odpovědnost. Naproti tomu smysl digitálních platforem je pouze v distribuci našeho uživatelského obsahu, jen zajišťují dopravu od producenta ke konzumentovi. A hlavně nenesou za ten obsah odpovědnost. A neměli by do toho uživatelského obsahu jakkoli zasahovat. S jedinou výjimkou. Pokud by byl porušen zákon. My tou peticí řešíme situace, které jsou dnes naprosto masové, že jsou diskriminováni uživatelé, kteří publikují naprosto legální a legitimní názory, a ty jim jsou mazány pod různými záminkami,“ konstatoval zakladatel SOS projevu a zmínil analogii s veřejnými dopravci, kteří si také nemohou dovolit jen tak z dopravy někoho vyloučit jen proto, že má jiné názory či nějakým jiným způsobem „nevyhovuje“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takže, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegaucho , 07.12.2022 20:44:14
"Jasnou většinou pak přijal usnesení, že petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích projednal, vzal na vědomí a důrazně podpořil obsah petice a doporučil volebnímu výboru Poslanecké sněmovny, aby se argumenty tvořícími obsah petice zabýval." Překlad zní: aby se to jako vše rozumné rozplizlo v čase bez jakéhokoliv výsledku a lid obecný plácjaící se v ekonomických průserech vládou způsobených na to zapomněl,

|  5 |  0

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…