Kdo se tady fláká? Bartoš ve Sněmovně vracel Hamáčkovi jeho slova

28.05.2020 15:41

Poslanci se dnes sešli na mimořádné schůzi Sněmovny, aby zhodnotili počínání vlády v době koronavirové krize. Část opozice požaduje vznik zvláštní vyšetřovací komise, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je vznik takové komise zbytečný. Stejný názor zastávají i KSČM a SPD. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše se některé věci při zvládnutí krize povedly, jiné ale nikoliv. „Máme svědomí čisté,“ prohlásil poté Vojtěch.

Kdo se tady fláká? Bartoš ve Sněmovně vracel Hamáčkovi jeho slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna
reklama

Jako první na mimořádné schůzi vystoupil předseda ODS Petr Fiala, který apeloval zejména na přípravu na možné další vlny koronaviru. „Nikdo z nás nemá jistotu, zdali jsme na konci krize. Musíme si proto říci, co je důležité do budoucna,“ řekl – s tím, že při další vlně již není možné plošně „vypnout“ fungování České republiky.

Ministr vnitra a nedávný šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) kroky vlády obhajoval, že na tak rozsáhlou krizi nemohl být nikdo připraven. „Řítila se na nás krize a Česká republika na ni, jako většina států, nebyla připravena,“ prohlásil.

Reagoval také na častou kritiku, že ministerstva nakupovala ochranný materiál v Číně, a ne od českých firem. „V České republice neexistovala dostatečná nabídka ochranných prostředků,“ řekl, a stejné to bylo s nabídkou v Evropě. „V Evropské unii měly všechny státy stejné problémy,“ dodal.

Anketa

Dokáží Hana Lipovská a Xaver Veselý něco skutečně změnit v ČT?

92%
8%
hlasovalo: 15524 lidí
„Každý, kdo dnes tvrdí, že byla jiná cesta, než přímý nákup z Číny, bohužel nadřazuje ideologii nad životy a zdraví lidí v České republice. Ani Evropská komise, ani Severoatlantická aliance nebo prezident Spojených států amerických nenašli jiné řešení,“ prohlásil, a dodal, že bez krizového nákupu ochranných prostředků v Číně by Česko žádné nemělo.

Cena za ochranné pomůcky byla podle Hamáčka daná v rámci daných časových možností v potřebném množství, v adekvátní kvalitě a v adekvátní ceně. Tyto ceny by pak, podle něj, měl prověřit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), nikoli vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jak navrhuje část opozice. S Hamáčkem v tomto souhlasí i provládní komunisté nebo SPD Tomia Okamury.

Nejdelší řeč měl připravenu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten přiznal, že ochranných prostředků bylo málo, ale dodal, že si nikdo nedokázal představit jejich reálnou potřebu. „Z toho se musíme poučit,“ uznal.

Ostatní výtky jsou ale podle Vojtěcha liché, protože situaci jeho ministerstvo i celá vláda zvládly jak nejlépe mohly. „Máme zcela čisté svědomí, že jsme postupovali tak, jak to jen bylo možné,“ prohlásil. Podle něj by cílem schůze Sněmovny místo kritiky měla být snaha přinést ponaučení do budoucna. „Pokud tedy ta schůze má něco přinést, tak tedy zajištění dostatečných zásob ochranných prostředků, které jsou zapotřebí pro zvládání podobné epidemie. Takže bezesporu toto je jedna z věcí, kde se musíme poučit, kde musíme udělat změny. A to se již nyní děje,“ ubezpečoval Vojtěch.

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9280 lidí
Zopakoval také slova ministra vnitra Hamáčka, že jinde než v Číně se nakupovat nedalo a i v současné době tak nakupuje většina světa. „Evropská unie teď nakoupila 10 milionů ochranných prostředků třídy FFP2. A odkud je nakoupila? Nakoupila je z Číny. Nikoli z Evropy. Nikoli z evropských zdrojů od evropských firem. Takže i to je určitá symbolika, že zkrátka Evropa v tomto směru hraje bohužel druhé housle, pokud jde o nějakou soběstačnost týkající se těchto ochranných prostředků,“ posteskl si, že je Evropa v tomto závislá na Číně.

Na Hamáčka a Vojtěcha promptně reagoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Nelíbil se mu zejména Hamáčkův výrok, že opozice byla šest týdnů na home office a teď vládě radí, jak měli postupovat. „Mám pocit, že největšími kritiky nás jsou ti, kteří byli šest týdnů na home office a vrátili se do práce a teď mají pocit, že nám budou říkat, jak jsme to měli dělat správně,“ obul se do opozice Hamáček.

„Já vezmu tedy dvě věci, které mně trhaly za uši. Poslanci Pirátů – a já věřím, že i poslanci jiných stran – rozhodně nebyli po dobu nouzového stavu doma na nějakém home office. Vláda na svých každodenních zasedáních chrlila spoustu rozhodnutí, opatření a v nouzovém režimu i zákonů, které jsme byli nuceni během třeba i pouhého půldne celé přečíst, prozkoumat ty závislosti a následně druhý den o nich v průběhu jednání Sněmovny hlasovat. My jsme se věnovali jak otázkám ekonomickým, tak otázkám v regionu. Byli jsme partnery po dobu nouzového stavu vládě, i když naše návrhy často nebyly vyslyšeny,“ reagoval Bartoš.

Poté ale vládu za některé kroky pochválil a apeloval na poučení do budoucna. „Druhá velká otázka není pouze nákup zdravotních pomůcek po dobu nouzového stavu, ale je to předzásobení České republiky do budoucna. Já věřím, že v ten kritický moment, který tedy byl začátkem března, se pan ministr Hamáček snažil dělat, co šlo. Ale od té doby již uběhly dva měsíce a nyní se bavíme – a i odborníci to potvrzují – o možnosti příchodu druhé vlny covidu-19 na podzim a Česká republika by na podzim měla být připravena podobně. Ty zásoby nejsou nekonečné, a proto je důležité už nejít tímto Divokým západem, kterým se šlo v březnu, ale systematicky oslovovat firmy, vytvářet si zásoby, prověřovat certifikace a jít tímto směrem,“ má jasno Bartoš.

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) zkritizoval přístup ministerstva školství v čele s Robertem Plagou (ANO). „Nebyla zde předvídatelnost ze strany ministerstva školství. Nevěděli jsme, co se stane,” řekl, s tím, že propříště musí mít resort školství připraven jasný plán, podle kterého budou školy fungovat.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Řešila se také ekonomická pomoc živnostníkům, která je podle šéfa lidovců Mariana Jurečky nedostatečná. „Nedostalo se ekonomické pomoci například živnostníkům na vedlejší úvazek. Ti nemají žádnou kompenzaci doposud,” myslí si Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

19:52 Cpou peníze na migranty! láteří Okamura nad novinkou z Bruselu, kterou byste měli znát

Předseda SPD Tomio Okamura se rozlítil nad podle jeho slov další šíleností Bruselu. Evropská unie to…