Přednášku věnovanou 35. výročí 17. listopadu uvedla děkanka Národohospodářské fakulty VŠE Adéla Zubíková se slovy, že nadešla chvíle k tomu, abychom se kriticky zamysleli, kam jsme se jako společnost od roku 1989 posunuli a zda se stále držíme hodnot, které tehdejší revoluce přinesla, a „zda o získanou svobodu stále bojujeme a zda o ni už nepřicházíme“.
Bývalý prezident Václav Klaus podotkl, že se již 35 let stará událost začíná zamlžovat, a je proto třeba nejen opakovat slova o ní, ale také obohatit ji tím, „co jsme za 35 let od této doby pochopili“, a zdůraznil, že máme za sebou epochu od pádu komunismu delší, než bylo trvání první republiky či období tvrdého komunismu z let 1948 a 1968 i normalizační období.
Od poloviny 90. let podle svých slov Klaus začal být nervózní, že se nová éra začíná považovat za „samozřejmost a samozřejmostí ještě ani zdaleka nebyla“. „Téměř nikdo nechtěl brát v úvahu neuvěřitelnou křehkost těch prvních polistopadových let,“ podotkl.
Zmínil, že samotný pád komunismu nemůže vysvětlovat jako čin „několika významných disidentů ani jako čin víceméně náhodné skupiny pražských studentů pochodujících v podvečer 17. listopadu 1989 na Národní třídě proti kordonu policistů“ ani „jakýkoli médii idealizovaný doma i cizině“. „Všechny tyto skupiny lidí se pokoušejí si pád komunismu přivlastnit a já trvám na tom, že žádný majitel pádu komunismu není,“ řekl Klaus před studenty a pamětníky. „Kunderovští majitelé klíčů“ se podle něj „stále ozývají a myslí si, že jsou to oni“.
Ukončení komunismu podle něj nezpůsobila ani nějaká konspirace západních či východních tajných služeb. „Prostě to byla historická událost, jaká byla dlouho na spadnutí a která měla v jednotlivých zemích střední a východní Evropy různé spouštěcí mechanismy“. „Já v žádném případě nebagatelizuji činy odvážných jednotlivců, neboť prostřednictvím těchto lidí se dějiny a jejich činy ubírají, ale snažím se to vidět v patřičných souvislostech,“ doplnil.
Poznačil, že někteří tvrdí, že „provokuje“ některé tehdejší aktivní lidi výrokem, že „komunismus padl“ a „nebyl poražen“, což však prý pronáší záměrně. „Já to považuji za klíčovou tezi, komunismus už prostě nebyl schopen fungovat,“ zaznělo od bývalého prezidenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas