Koho pětikoalice dosadila do Rady ČT? „Bizarní!“ Petr Žantovský odhaluje skryté vazby

18.06.2022 8:09 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Až příklon k veřejné volbě pomohl koalici zvolit pět televizních radních, nicméně Rada ČT v novém složení příliš změn neslibuje. „Spíše se dá čekat, že Česká televize zůstane dál vládní vlnkou naší splácané a rozkližující se pětikolky. Tak uvidíme, na čí straně budou televizní srdce bít. Pusťte si někdy Václava Moravce nebo Jakuba Železného, a budete blíže k odpovědi,“ doporučuje Petr Žantovský. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí upozorňuje i na to, že web Manipulátoři se z rozhodnutí soudu musí omluvit za lež a manipulaci.

Koho pětikoalice dosadila do Rady ČT? „Bizarní!“ Petr Žantovský odhaluje skryté vazby
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Ukončení nastavované kaše jménem dovolba členů Rady České televize by někdo mohl brát za mediální zprávu číslo jedna uplynulého týdne.

„Za podivuhodnou či snad dokonce šťastnou ji může považovat jen člověk, který se v českých médiích a politice neorientuje. Ladislav Mrklas, Vlastimil Ježek, Milada Richterová, Karel Novák a Petr Šafařík. To jsou noví členové Rady ČT. Představme si je. Ladislav Mrklas je dlouholetým nejbližším spolupracovníkem Ivana Langera ještě z časů, kdy tento byl místopředsedou ODS a za oposmlouvy také místopředsedou Sněmovny. Mezitím se stačilo jeho jméno objevit v řadě nevysvětlených kauz spjatých s ‚jeho‘ olomouckým regionem. To samozřejmě není Mrklasův hřích. Připomínám to jen proto, že Ladislav Mrklas je Langerovým stínem a bezpochyby – i v roli prorektora Langerovy vysoké školy CEVRO Institut – činí, co mu na očích vidí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Připomíná také, že na půdě CEVRO Institutu se pohybují politické šajby typu Cyrila Svobody, Petra Nečase, Alexandra „Promopro“ Vondry a podobně. „Lze tedy předpokládat, že tato volba má absolutní politické krytí. S jistou ironií lze přijmout fakt, že Mrklase nominovala do Rady ČT Asociace producentů v audiovizi, jejíž mnozí členové – například Jan Svěrák, Helena Třeštíková a další – jsou namnoze navázáni na produkční či koprodukční vazby právě s ČT. Další bizarnost spočívá v tom, že mnohá z těch nominujících jmen jsme mohli spatřit v zázemí tzv. krize v ČT v roce 2000, která byla namířena mimo jiné právě proti Langerovi. Dojemné usmíření po letech, že? Jak ale bude člen rady nezávisle dohlížet na penězotoky jdoucí za jeho nominující asociací, to si, věru, představit neumím. A je opravdu podivuhodné, že této explicitní politické provázanosti a pravděpodobné kolizi zájmů se dosud nevěnoval žádný z našich tak úžasných liberálně-demokratických novinářů. Proč asi?“ pozastavuje se mediální analytik.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…