Koudelka a BIS. Bartošek zuřil: Kupuje snad Babiš rohlíky na krámě? Vláda je laxní

28.07.2021 14:04

Co bude dál se stávajícím šéfem BIS Michalem Koudelkou? Premiér Andrej Babiš (ANO) se stále nevyjádřil a lidovecký expert na oblast bezpečnosti Jan Bartošek se kvůli tomu na premiéra pořádně zlobí. „Je to velký problém,“ hřímal před kamerami ČT.

Koudelka a BIS. Bartošek zuřil: Kupuje snad Babiš rohlíky na krámě? Vláda je laxní
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

Bezpečnostní informační službu stále vede plukovník Michal Koudelka, na kterém prezident Miloš Zeman nenechává pravidelně nit suchou. Spolu s prezidentem Koudelku kritizují komunisté a SPD. Experti na bezpečnostní problematiku naproti tomu Koudelkovu práci většinou oceňují. Uznání se mu dostalo od CIA i od dalších tajných služeb.  

Premiér Andrej Babiš může rozhodnout, zda bude Koudelka ve své pozici pokračovat i po srpnu tohoto roku ve druhém mandátu, protože první pětiletý mandát mu vyprší právě v srpnu. Zatím tak ale neučinil, takže není jasné, kdo povede BIS v příštích letech.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Místopředseda lidovců Jan Bartošek za to Babišovi pořádně vynadal.

„Je to problém a je to velký problém. A je to především vzkaz do bezpečnostní komunity, ale také vzkaz našim partnerům v zahraničí. Každý zodpovědný premiér, na tak klíčové pozici, která se týká bezpečnosti země, chce-li změnu na tak klíčové pozici, tak ji diskutuje, pak to probere na bezpečnostním výboru, představí nového kandidáta a pak to vláda řeší,“ rozčílil se Bartošek.  

Podle Bartoška se premiér chová jako by se nic nedělo. „Jako kdyby šel koupit deset rohlíků na krámě,“ kroutil hlavou nad Babišem s tím, že je to neférové vůči BIS, která si zaslouží od předsedy vlády předvídatelné chování.

Proti Bartoškovi seděl ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar, který konstatoval, že k tématu nemá žádné zvláštní informace.

„Já ty informace nemám, proč se to protahuje, proč tady tohle už není na jednání,“ vysvětloval Metnar s tím, že on se jako ministr obrany nemá co zajímat o personální otázky v BIS. Zkrátka a dobře mu to nepřísluší. „Ale v prvé řadě bych chtěl říct, že nehrozí nějaká destabilizace z hlediska personálního."

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…