Krach v Istanbulu: Zelenskyj chce sankce, Leyenová servíruje

16.05.2025 18:11 | Monitoring

Jednání v Istanbulu příměří nepřinesla. Zástupci Ukrajiny a Ruska se dohodli na výměně zajatců, ale rozhovory skončily bez pokroku směrem k ukončení války.

Krach v Istanbulu: Zelenskyj chce sankce, Leyenová servíruje
Foto: Repro: X
Popisek: Jednání evropských lídrů a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Diskuse mezi ukrajinskou a ruskou delegací měla trvat necelé dvě hodiny. Rusko vyjádřilo s rozhovory spokojenost a obě země uvedly, že se dohodly na výměně 1000 válečných zajatců z každé strany. Jednání ovšem skončilo bez dohody o příměří.

Rusko podle ukrajinské strany předložilo nové, tvrdší a nereálné požadavky, včetně stažení Ukrajiny z části vlastního území.

Ruské požadavky jsou „odtržené od reality a jdou daleko za rámec všeho, co bylo dříve projednáno“, řekl agentuře Reuters zdroj z ukrajinské delegace po rozhovorech v istanbulském paláci.

Premiér Velké Británie Keir Starmer prohlásil, že ruský postoj je nepřijatelný a že evropští představitelé, Ukrajina a USA „úzce slaďují“ své reakce.

Německý kancléř Friedrich Merz oproti tomu optimisticky uvítal „velmi, velmi malé diplomatické úspěchy“. Zároveň však zdůraznil potřebu pokračující vojenské podpory Ukrajině. „Nemělo by být pochyb o tom, že jsme připraveni pokračovat v naší podpoře," cituje Merze server Deutsche Welle.

Volodymyr Zelenskyj po setkání delegací hovořil s Donaldem Trumpem a s evropskými lídry a vyzval k přísnějším sankcím, pokud Rusko nepřijme Trumpem navrhované třicetidenní příměří. „Hovořil jsem s prezidentem Trumpem společně s prezidentem Macronem, spolkovým kancléřem Merzem a s premiéry Starmerem a Tuskem. Jednali jsme o setkání v Istanbulu,“ napsal Zelenskyj na svém účtu sociální sítě X, kde připomněl, že Ukrajina je připravena podniknout co nejrychlejší kroky k nastolení „skutečného míru“.

„Je důležité, aby svět zaujal pevný postoj. Náš postoj – pokud Rusové odmítnou úplné a bezpodmínečné příměří a ukončení zabíjení, musí následovat tvrdé sankce. Tlak na Rusko musí být vyvíjen tak dlouho, dokud Rusko nebude připraveno ukončit válku,“ vyjádřil se Zelenskyj, co vůči Rusku „musí“ následovat a jak dlouho.

Evropská unie už doposud schválila celkem 17 sankčních balíčků vůči Rusku. A ačkoliv je podle diplomatů stále těžší dosáhnout jednomyslné shody mezi 27 členskými státy na dalších, nový balíček už se připravuje. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu Evropského politického společenství v albánské Tiraně, píše agentura Reuters.

„Nechce mír, takže musíme zvýšit tlak, a proto pracujeme na novém balíčku sankcí,“ řekla von der Leyenová před summitem s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina. Nové sankce mají zahrnovat mimo jiné zákaz plynovodu Nord Stream, rozšíření sankcí na ruskou stínovou flotilu, snížení cenového stropu pro ropu a další opatření vůči ruskému finančnímu sektoru. Podle evropských úředníků a diplomatů však nové sankce budou potřebovat podporu od USA, aby uspěly.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 58 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

4:44 Popřeli zákony Beneše, Dubčeka i Havla. Poslední tečka za šlendriánem Foltýna a „stratkomu“

„Dnešní propaganda vůbec nechápe historické souvislosti. Ostatně, ať si propagandisté přečtou knihu …