Křeček nevydržel Drtinovou. „Jestli chcete odpovídat za mě...“ Neznáte české zákony, kontrovala moderátorka. A velké dusno kolem Šabatové

19.04.2020 10:11 | Zprávy

„V mimořádné situaci je mimořádné opatření zcela namístě,“ pronesl k plošnému zákazu přítomnosti otce u porodu vydanému ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) ombudsman Stanislav Křeček v rozhovoru pro DVTV. Některé stížnosti vnímá jako „nedůstojnou kampaň“. Jeho debata s moderátorkou Danielou Drtinovou byla dosti živelná. „Jestli chcete za mě odpovídat, tedy tak čiňte, ale to pak je má přítomnost tady zbytečná,“ nestačil se Křeček divit nad některými dotazy. Ostrá slova padla též k Šabatové. Od čtvrtka je přítomnost otce u porodu opět povolena.

Křeček nevydržel Drtinovou. „Jestli chcete odpovídat za mě...“ Neznáte české zákony, kontrovala moderátorka. A velké dusno kolem Šabatové
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Křeček úvodem rozhovoru zareagoval na skupinu více než tří stovek právníků, kteří mu v úterý zaslali otevřený dopis. Podle nich jeho kroky neukazují, že svou činnost vykonává řádně a ombudsmanem pronášené výroky podle nich zpochybňují základ právního státu.

Dopis reagoval zejména na Křečkův rozhovor poskytnutý týdeníku Respekt, v němž v minulém týdnu k sporu o přítomnost otců u porodů prohlásil, že se „porody šetřit nebudou“. Ve stejném rozhovoru také padlo, že „stanovisko ombudsmana je to, co já si pomyslím“. Podle signatářů dopisu taková tvrzení nejsou uspokojivým vysvětlením.

Křeček prý netušil, že rozhovor bude v této podobě publikován. Svůj sporný výrok zpětně odmítl. Výtky právníků následně označil za „čirý nesmysl“.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

„Vláda je obviňována, že porušuje Ústavu, že porušuje Listinu práv a svobod – zákaz opuštění republiky, toto všechno je vládě vytýkáno a těmto 375 právníkům toto nevadí, ale zaměří se na jeden výrok ombudsmana, jako by to bylo největší porušení práv, které v současné době probíhá. Proč se neozvali proti tomu, že lidé nesmí do zahraničí?“ tázal se s tím, že nechápe, proč pro právníky znamená největší ohrožení otázka přítomnosti otců u porodů.

Věc přítomnosti otců u porodů prý veřejný ochránce práv důkladně prošetřil. To, že by se v případu neangažoval, vnímá jakožto „krutou pomluvu“.

Již dříve na dopis odvětil s tím, že k své funkci přistupuje vážně a naprosto zodpovědně.

Jeho zástupkyně Monika Šimůnková prý nejednala a tak se rozhodl věc uchopit do svých rukou. „Moje zástupkyně nic neudělala, tak jsem se toho ujal já,“ řekl.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

15:12 „Odprásknout,“ napsal o zločinném Ukrajinci. Soud. „Zabít Konečnou.“ Nevadilo. Lidé pobouřeni

Loni v srpnu napadl ukrajinský mladík Viktor Veselovskyj o čtyři roky mladší dívku. Nejdříve po ní c…