Úvodem se Kroupa vyjádřil k tomu, že policie se zabývá kauzou nabídky úplatku. „My v tom policii žádným způsobem obstrukce dělat nebudeme, ale pro nás je policie jedna z účastníků, stejně jako zpravodajská služba je jedna z účastníků celého toho příběhu, ke kterému musíme přistupovat kriticky,“ poznamenal Kroupa a zároveň uvedl, že pracoval v časovém presu, neboť korupční nabídka padla v souvislosti se zakázkou na mýtného auditora.
„A stát kontinuálně už od pana Kremlíka, poté tělem a ústy ministra Karla Havlíčka, tak dělal vlastně všechno pro to, aby tu zakázku zrušil. A ve chvíli, kdy byla zakázka zrušena, což se ostatně stalo dva dny poté, co my jsme zaznamenali a pořídili alespoň nějaký fragment důkazů, o který jsme se snažili, tak žádná korupce už neměla význam, neměla smysl, protože ta mohla jenom platit do chvíle, kdy bylo co ovlivnit. Ve chvíli, kdy není co ovlivnit, tak o čem bychom si povídali,“ dodal Kroupa.
Když hovořil o tom, proč Kremlík otálel s nahlášením korupce, vysvětloval to mimo jiné vánočním časem. Kremlík totiž nabídku úplatku dostal před Vánoci, šéfovi BIS Michalu Koudelkovi o tom řekl až v polovině ledna. A to, že to řekl právě jemu, je podle Kroupy sice věc podivná, ale je to důkaz toho, jak to ve vládě Andreje Babiše chodí.
„Důvod, proč šel za šéfem zpravodajské služby, je prostě v tom, že oni když mají problém, tak jdou za šéfem tajné služby. Navíc já mám informaci, že tu věc předal Andreji Babišovi a Andrej Babiš mu měl říct, že mají zelenou. K čemu zelenou, nevím. Ale měli mít jakousi volnou cestu k nějaké operaci,“ pověděl Kroupa, jenž chce po této lince příběhu dál pátrat.
Své pak také Kroupa řekl k tomu, že BIS v souvislosti se systémem na provoz dálničních známek odmítá skutečnost, že by chtěla plošně sledovat obličeje a monitorovat kabiny vozidel. „Je důležité si uvědomit, že oni ze zákona mají právo, dokonce povinnost v některých situacích lhát, čili je to instituce, která lež má jako nástroj své práce,“ odvětil Kroupa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
Proč EU řeší tresty za znásilnění?
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Další články z rubriky
15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října
Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …
- 10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc
- 7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská
- 21:28 Odsoudit Babiše za každou cenu? Koudelka tuší dění v justici
- 14:13 „Pěkné výročí.“ Šídlo a další jásají nad koncem Varšavské smlouvy
- 10:20 V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše