Kůrovec, vichřice. Čekají nás změny, roste teplota. Jurečka se bojí o zemědělce

10.07.2018 19:05

O kůrovcové kalamitě se hovořilo v dnešním pořadu Interview ČT24. Hostem byl poslanec a exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kůrovec, vichřice. Čekají nás změny, roste teplota. Jurečka se bojí o zemědělce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Jurečka úvodem nebyl schopen říct přesné číslo, o kolik se snížil počet smrků. „Je to zhruba o pět procent za posledních pět let, kdy narostl podíl listnáčů. A v lokalitách, kde se těží kalamitní dříví, se vysazují nové porosty. Lesníci se snaží reagovat na situaci změnou druhové výsadby,“ řekl Jurečka. 

„Řešíme tady kalamitní situaci nejen kůrovcovou, ale i kalamitní situaci po povětrnostních kalamitách,“ sdělil Jurečka a obhajoval, proč nesnižoval podíl smrků v českých lesích radikálněji. A zdůvodňoval i to, proč se ani dnes radikálněji smrky netěží. On sám vnímá, že se radikálnější změna druhové výsadby měla začít uskutečňovat již před desítkami let. 

A jaká opatření by Jurečka zavedl? „Pro letošní rok je naprosto prioritní zvládnout situaci, kterou napáchali kůrovec i jarní vichřice. A pak je třeba intenzivně pracovat na druhové skladbě lesů,“ sdělil Jurečka. „I odborníci se na toto téma přou, někteří jsou konzervativní a hovoří o deseti procentech smrků, někteří hovoří o 17–20 procentech. Hodně záleží na té lokalitě,“ dodal.

Následně Jurečka hovořil i o Lesích ČR a suchu. „Roste nám průměrná teplota. Za posledních dvacet let jde o 0,7 stupně Celsia. A při tom růstu máme stejný objem srážek. Ale je vyšší výpar,“ poznamenal Jurečka. Kladou se tak podle něj vyšší nároky na zemědělce a jejich chování. „Musím říct, že to, co čeká zemědělce v příštích letech, jsou velké změny. Je nutné střídání plodin, bohužel se to neděje. Zemědělec je pod velkým ekonomickým tlakem z hlediska vlastníků půdy i spotřebitelů,“ sdělil Jurečka a poukázal na izraelské zemědělství, které by mělo být pro Čechy vzorem.

„Podporuji především to, aby dotace cílily více na dané chování zemědělce. Měli bychom sledovat změnu, pozitivní změnu zemědělců ke krajině,“ dodal. Následně pak podotkl, že za jeho vlády vznikaly i nové vodní nádrže, vzniklo například 400 rybníků za poslední dva roky. 

Závěrem se pak Jurečka vyjádřil k zítřejšímu hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO). KDU-ČSL vládu nepodpoří. „Říkali jsme, že politika má mít určitou kulturu. Trestně stíhaný premiér, na Západ od nás takového premiéra nenajdete. Neotočili jsme jako sociální demokracie,“ poznamenal ke stálosti lidovců a neúčasti ve vládě Jurečka. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čaputová... mladá, krásná... hehehe... zdravá! Hihihihi... My chcem´ změnu, víte... Šíp se ve Všechnopárty otevřeně navážel do Zemana a publikum bylo v transu. Zato slovenský host, herec Kňažko...

9:52 Čaputová... mladá, krásná... hehehe... zdravá! Hihihihi... My chcem´ změnu, víte... Šíp se ve Všechnopárty otevřeně navážel do Zemana a publikum bylo v transu. Zato slovenský host, herec Kňažko...

Prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček se pořádně rozpálil nad obsahem zábavného pořadu České televize. Ve…