Landovský míří do Bruselu hájit českou armádu. Kde na to vezmeme? krotil jeho plány Takáč

01.08.2019 15:09 | Zprávy

Česká republika bude mít nového velvyslance při Severoatlantické alianci, Jakuba Landovského (ČSSD). Ve středečním Interview na ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem otevřeli diskusi například nad tím, zda je české vojsko akceschopný a dobře vybavený celek. Landovský také prozradil, jak bude v Bruselu vysvětlovat, že Česko stále nedává na obranu tolik, kolik slíbilo.

Landovský míří do Bruselu hájit českou armádu. Kde na to vezmeme? krotil jeho plány Takáč
Foto: ČSSD
Popisek: Jakub Landovský

Od 15. 8. by měl Landovský už působit přímo v Bruselu v centrále NATO. „Je čas se po pěti letech posunout někam, kde před svou odpovědností neuteču,“ komentuje své profesní změny budoucí velvyslanec při NATO Landovský.

To, co českou armádu nyní nejvíce brzdí, je podle Landovského chybějící technika. „Teď je opravdu třeba naši armádu modernizovat,“ sdělil dosluhující náměstek ministra obrany, co je hlavní úkol Ministerstva obrany pro tyto dny.

„Nikdy jsme nebyli blíže k realizaci tak velkých projektů,“ podotkl s tím, že vše potřebné je již připraveno, a vyjádřil spokojení s tím, že armáda konečně občanům vysvětluje, co je její specifický požadavek. „Zbývá jen poslední akviziční koncovka, která je v rukou Ministerstva obrany,“ podotkl Landovský.

To, že jde Landovský do Bruselu, nesouvisí podle jeho slov s tím, že by byl nějaký problém se současným velvyslancem. „Střídání je přirozená věc, sám velvyslanec Jiří Šedivý tam byl sedm let. Žádný problém k jeho stažení nebyl,“ vyloučil kategoricky Landovský.

Posléze přiblížil, co bude nyní jeho hlavní náplní coby velvyslance při NATO. „Mezi mé první úkoly v Alianci bude patřit příprava summitu v Londýně koncem tohoto roku, kde Česko bude vysvětlovat, jak je dobrým spojencem a co dělá pro společnou obranu,“ popsal Landovský, která NATO považuje za staromódní organizaci, kde nedochází k přehlasování.

V kontextu s tím Landovský prozradil, jaké si připravil argumenty pro vysvětlování toho, že neplníme ona dvě dohodnutá procenta HDP. Na vysvětlování je prý ještě čas, i když ne mnoho. „Ta otázka nestojí na tom, zda dávat dvě procenta, k tomu se vláda jasně přihlásila. Otázkou je, jak rychle dosáhnout dvou procent, aby to tempo růstu financí Ministerstva obrany bylo kredibilní,“ objasnil Landovský.

Jak rychle by to tedy mělo být? Podle Landovského tak, abychom stihli absorbovat každoroční skoky. Připomněl, že současná vláda je vládou, která navázala na zvyšující se obranné výdaje, jež začaly v roce 2015. „Tato vláda si dala závazek, že dosáhne 1,4 procenta v roce 2021 a 1,6 procenta, to má být v roce 2022,“ připomněl končící náměstek ministra obrany, který toto tempo považuje za přijatelné.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

bydlení

Stát musí převzít plnou odpovědnost za bytovou politiku a zajistit pro mladé lidi dostatečné kapacity cenově dostupného bydlení. Co touto vaší větou přesně myslíte? A jaká cena za bydlení je podle vás v pořádku? A jak byste řešili problém, že na řadě míst, kde je největší poptávka po bydlení, není u...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…