Letos zrušte přijímačky na střední školy, žádá vládu elf a expert na vzdělání Kartous

30.04.2020 20:35 | Zprávy

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, aby zrušila plošné přijímací zkoušky a znovu zvážila i úpravu přijímacího řízení. A to především s ohledem na ty uchazeče, jimž jejich rodinná situace nedovoluje dosáhnout srovnatelných podmínek pro přípravu, píše server Echo24.cz.

Letos zrušte přijímačky na střední školy, žádá vládu elf a expert na vzdělání Kartous
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Podle iniciativy KoroNERV-20 jsou zkoušky žáků základních škol, kteří se ucházejí o studium na středních školách nebo gymnáziích, stejně podstatné jako třeba státnice.

„Jejich možnosti jsou přitom omezené, jelikož u druhých stupňů ZŠ se uvažuje pouze o možnosti konzultací, nikoliv o cílené přípravě. Navíc přijímací zkoušky proběhnou jen v jednom termínu, což významně zvyšuje podíl náhody. Hrozí prohloubení v ČR už tak vysoké disparity v přístupu ke vzdělání. Ve hře je přitom stále možnost zrušení přijímacích zkoušek (jako se stalo na Slovensku) nebo jejich modifikace,“ nabádá iniciativa.

„Každý z nás si jistě vzpomene, jak byla maturita či přijímačky stresující. Co asi prožívají děti nyní, když nevědí, co bude, a nemohou se na klíčové okamžiky života připravovat ve školách,“ dodal Bob Kartous, člen kolegia rektora VŠEM.

Vláda by měla už konečně dát termín přijímaček a neřešit veřejná koupaliště, zlobí se někteří učitelé.

„Mohu říci, že jsou žáci hodně vystresovaní a frustrovaní, protože neznají termín, tudíž nevidí světlo na konci tunelu. Nejhorší je ta nevědomost. Už teď by věděli, kam půjdou, teď nevědí nic. Vláda by měla už konečně dát termín přijímaček a neřešit veřejná koupaliště. Vztek a frustrace, to nás teď definuje a moc nepomáhá,“ popsala situaci učitelka druhého stupně ZŠ Nebušice Karolína Špůrová.

Nucená domácí výuka navíc prohlubuje nerovnosti ve vzdělávání, upozorňuje Mariana Čapková, předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání hl. m. Prahy. „Prohlubuje jak ty, které už existovaly předtím, tak ale také nerovnosti, které velmi pravděpodobně vzniknou nově, zejména pokud tato situace bude trvat dlouho,“ dodala.

Kvůli koronavirové nákaze Sněmovnou prošla změna, kde se provede jedna zkouška, která se bude hodnotit na dvou žákem vybraných školách, proti tomu se začíná nesouhlasně ozývat řada rodičů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…