Leyenová a Jourová varují: Podkopávají nám demokracii! Prst směrem k Rusku. Prý přijdou opatření

10.06.2020 17:49

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdílela, jak EK bojuje proti dezinformacím. Upozornila, že společně s koronavirem přišlo i obrovské množství nepravd a byly zaznamenány pokusy zahraničních aktérů ovlivnit občany členských zemí Evropské unie. K varování se přidala i místopředsedkyně EK Věra Jourová (ANO), dle níž jsme byli svědky nárůstu „narativů podkopávajících naše demokracie“. Vedle Ruska je prý šířila i Čína.

Leyenová a Jourová varují: Podkopávají nám demokracii! Prst směrem k Rusku. Prý přijdou opatření
Foto: Twitter.profil Von der Leyenové
Popisek: Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise
reklama

„S koronavirem přišla obrovská vlna nepravdivých nebo zavádějících informací, včetně pokusů zahraničních aktérů ovlivnit občany Evropské unie a taktéž i debaty. Evropská komise hodnotí jednotlivé kroky v boji proti dezinformacím a navrhuje konkrétní opatření,“ napsala Leyenová na svém twitterovém účtu a sdílela odkaz na zprávu, v níž se hodnotí informace šířené kolem koronavirové krize v EU.

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil pojede na Tchaj-wan?

10%
90%
hlasovalo: 22121 lidí
Ve zprávě se píše, že EU z dezinformačních kampaní viní Čínu – právě ta totiž údajně podrážela evropské řešení koronavirové krize svou „obrovskou vlnou“ falešných informací o pandemii.

Evropská komise píše, že Čína i Rusko „vedou v Evropské unii cílené operace a dezinformační kampaně“. Dále též, dle EK, k této praxi dochází „v sousedství EU i celosvětově“. Tímto tvrzením tak činovníci Evropské unie poprvé jmenovali vedle Ruska jakožto zdroj dezinformací i Čínu.

Francouzské politiky Čína popudila zejména svým tvrzením z poloviny dubna, kdy čínské velvyslanectví šířilo informace o tom, že francouzští zaměstnanci pečovatelských domů nechávají umírat své klienty.

„Věřím, že pokud máme důkazy, neměli bychom se vyhýbat tomuto pojmenovávání,“ řekla k odsouzení Číny komisařka Věra Jourová. Zmínila, že jsme též byli svědky nárůstu „narativů podkopávajících naše demokracie“. Příkladem jmenovala tvrzení, že v bývalých sovětských republikách prý podle těchto falešných zpráv jsou americké biologické laboratoře. Tuto informaci prý šířilo jak Rusko, tak i Čína.

Hodnocení dezinformací na Twitteru přílišný pozitivní ohlas nevzbudilo. „Cítím tu jisté úmysly vytvořit ministerstvo pravdy. Jak moc by to bylo podle 1984?“ zaznělo například pod příspěvkem Leyenové na Twitteru od jednoho z uživatelů s jasným odkazem na známý dystopický román George Orwella.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…