Snahy ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vytvořit síť energetických poradců si všímá bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.
„Osvěta pro veřejnost, podniky, je nutná. Už ale není nutné, aby informace dávali lidé paralelně hned ze tří ministerstev. A to z ministerstva průmyslu a obchodu, z ministerstva životního prostředí a teď z ministerstva práce a sociálních věcí,“ komentuje Rouček. „Marian Jurečka objevil, že by mohl dostat nějaké evropské peníze a chce za ně vytvářet další síť energetických poradců. Naprosto zbytečné vyhazování peněz!“ dodává Rouček jasně. Evropské peníze by se podle něj měly využít na konkrétní projekty, a ne zdvojovat nebo ztrojovat informační síť.
„Od toho je vláda. Měla by si jasně určit, kdo a jaké ministerstvo bude zodpovědné a lidem poradí. Ne tak, že si mají vyměnit žárovku nebo nezakrývat záclonou topení, ale např. jak přejít na fotovoltaiku, jak využít štěpku a biomasu. U nás už máme vesnice, ve kterých si stoprocentně dokážou vyrobit teplo a elektřinu. Proč nevyužít těchto pozitivních příkladů a informace nešířit? A ne vyhazovat peníze za poradce,“ rozjel se Rouček.
Jsme čtvrtí ve vynakládání prostředků proti inflaci, ale…
Známá už je výše úsporného energetického tarifu. Domácnosti by mohly ušetřit až 2000 korun. Při započítání odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dosáhne pomoc u domácností s nejvyšší spotřebou až zhruba 6000 korun.
„Lidé už teď musí platit účty za vyšší spotřebu, ale pomoc žádná. Slibují, že lidé dostanou do konce roku nějaké peníze, ale pořád je to málo. Dokonce jsme prý čtvrtí v Evropě, co se týká vynakládání prostředků proti inflaci, ale i kdybychom byli, výsledek je čtvrtá nejvyšší inflace,“ konstatuje Rouček s tím, že s inflací se budeme potýkat několik let, a mezitím lidem klesají o 10 % a více ročně reálné příjmy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá