„Jako poslanec se cítím poškozen výrokem Nejvyššího soudu, a jsou jím poškozeni poslanci jako celek,“ zahájil místopředseda Zaorálek. Tento výklad podle něj dělá z poslanců nadlidi, což místopředseda sněmovny odmítá. „Vždycky jsem byl přesvědčen, že projev je to, co říkám na mikrofon. Je pro mě nepochopitelné,“ uvedl ke stanovisku Nejvyššího soudu, které za projev označilo jakékoliv jednání na půdě sněmovny.
Je to podle něj v rozporu s Ústavou i Listinou práv a svobod. I bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný podle něj řekl, že je to protiústavní. „Pokládám za chybu, že toto má vykládat Nejvyšší soud. Je to výklad Ústavy, takže to má vykládat Ústavní soud,“ dodal Zaorálek.
„Je přirozené, že poslanci musí mít ochranu, aby mohli prosazovat svůj názor. Zcela určitě ale tuto ochranu nelze vztáhnout na přijetí úplatku,“ vzal si slovo senátor a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.
„Toto rozhodnutí navíc nepřijatelným způsobem umocnilo útoky na státní zastupitelství,“ varoval Dienstbier. Jsme podle něj svědky zastrašování a vydírání. „Smyslem zastavit snahu o prošetřování korupce politiků,“ vyjádřil obavu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav