Lidovci musí najít někoho, kdo s nimi vyhraje volby, vysvětlil Bělobrádek svůj odchod. Volební výbuch prý v jeho rozhodnutí nehrál roli

13. 10. 2018 15:37

Pavel Bělobrádek v Náchodě prohrál senátní volby. Předstoupil proto před kamery a znovu zopakoval, že v roce 2019 už nebude obhajovat post předsedy KDU-ČSL. Přece jen jím byl osm let a cítí, že je čas na změnu. Prozradil, kdo by ho mohl nahradit.

Lidovci musí najít někoho, kdo s nimi vyhraje volby, vysvětlil Bělobrádek svůj odchod. Volební  výbuch prý v jeho rozhodnutí nehrál roli
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
reklama

„Jak moc bolí prohrát doma?“ zeptal se Bělobrádka moderátor ČT Michal Kubal. „Každý určitě chce vyhrát, i když já jsem nebyl favoritem z těchto voleb. Podařilo se ale to hlavní, vytlačit hnutí ANO. Já jsem chtěl pogratulovat Martinu Červíčkovi, ale zatím mi nebere telefon. Je potřeba pogratulovat i ODS,“ podotkl Bělobrádek s tím, že lidovci poněkud zaostali za očekáváními, protože nedokázal obhájit tři mandáty. KDU-ČSL obhájila jen 2 mandáty.

Je to prý politická realita, kterou je třeba brát takovou jaká je. Nepochybě v tom prý sehrálo roli i to, že účast voličů ve druhém kole je tradičně mnohem nižší. Letos volební účast činila asi 16 procent.

„Myslím si, že senátní volby se staly referendem o vládě. Vládní strany nezískaly žádný velký úspěch,“ podotkl s poukazem na fakt, že nejsilnější vládní strana ANO získá podle všeho jeden mandát. Totéž platí o ČSSD. Komunisté, kteří vládu podporují, vybouchli úplně.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Bělobrádek také zopakoval, že už nebude kandidovat na předsedu. „Já jsem přesvědčen, že po těch osmi letech už je čas, aby přišla nějaká změna,“ podotkl. Lidovci jsou podle jeho názoru tradiční stranou stojící na pevných hodnotách, která příští rok oslaví sté narozeniny.

„A koho byste si přál v čele strany?“ zeptal se Kubal. „Někoho, kdo vyhraje během čtyř let volby,“ řekl Bělobrádek. „Já si myslím, že je tady několik zajímavých lidí, kteří by dokázali stranu vést lépe než já. My se také musíme přizpůsobit té době, ve které už se na hodnoty nehledí,“ posteskl si Bělobrádek. Lidovci se prý tomuto trendu nechtějí přizpůsobovat, ale i tak se musí u voličů nějak zatraktivnit.

Konkrétní jméno svého případného nástupce však vyslovit nechtěl. „Já jsem přesvědčen, že bych někomu mohl akorát dát polibek smrti a to bych opravdu nerad,“ uzavřel své vystoupení. Nepodpořil tedy ani lidoveckého senátora Jiřího Čunka, který senátní volby vyhrál již v prvním kole. Stejně jako profesor Jiří Drahoš, o kterém Bělobrádek připomněl,  že byl také kandidátem KDU- ČSL.   

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

21:21 Patočka má sám velký problém. Co se snažil schovat šaškováním proti Křečkovi?

Publicistka Karolína Stonjeková se pustila do bývalé ombudsmanky Anny Šabatové a Jakuba Patočky, vel…