Lipavský představil novou bezpečnostní strategii. Levná nebude, ale je prý nezbytná

06.06.2023 22:41 | Ze sítí

Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) na úterním sněmovním semináři o nové bezpečnostní strategii Česka uvedl, že vnější bezpečnostní hrozba přichází především z Ruska a dlouhodobě i z Číny. Nová bezpečnostní strategie, kterou představil, podle něj bude něco stát a nebude to málo, Česká republika ji ale potřebuje, protože podle jeho slov není v bezpečí.

Lipavský představil novou bezpečnostní strategii. Levná nebude, ale je prý nezbytná
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

„Bezpečnost Česka není zadarmo, je potřeba do ní investovat. I proto připravujeme novou Bezpečnostní strategii, jak jsme se zavázali v Programovém prohlášení vlády. Hlavní pilíře dokumentu právě představujeme na semináři v Poslanecké sněmovně,“ napsal dnes ministr zahraničí na svém twitteru.

„Nová Bezpečnostní strategie pomůže porozumět hrozbám v současné turbulentní době, jejich provázanosti a vlivu na naši bezpečnost. Jsme svědky války proti Ukrajině, mocenského vzestupu Číny nebo sílícího vlivu dezinformací,“ dodal Lipavský.

 

 

Česko se podle poslance Jana Jireše, ředitele sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany, připravuje na vojenský konflikt. „Hlavním cílem naší obrany je být připraven čelit dlouhodobé válce s technologicky vyspělým nepřítelem. Je proto potřeba budovat armádu, která bude schopna dlouhodobě působit v rámci aliančních struktur. Podmínkou toho všeho je dostatečné finanční pokrytí, proto jsme se zavázali vydávat 2 % HDP na obranu,“ uvedl podle CNN Prima NEWS během semináře. Největší obavy panují z možného vpádu Ruska na území členských států Severoatlantické aliance.

„Nová vládní bezpečnostní strategie se proto nesmí stát jen dalším dokumentem, který se dá do šuplíku, ale měla by sloužit jako praktický návod, jak rozumět proměnám v rovnováze moci,“ napsala ve svém tweetu poslankyně ODS Eva Decroix.

 

 

Nová bezpečnostní strategie má podle serveru Seznam Zprávy obsahovat také předpoklad, že se země ocitne ve válce, a dokument by měl konkrétně poukazovat na Rusko a Čínu. Zveřejněn však bude až poté, co jej schválí vláda, k čemuž by mohlo dojít během června.

Dokument nejdříve projedná Bezpečnostní rada státu, poté i vláda.

Na hrozbu války NATO s Ruskem nedávno upozornil náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. „Válka mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí, což je pro nás ten nejhorší scénář, není nemožná, je možná,“ nechal se slyšet minulý týden v Poslanecké sněmovně.

reklama

autor: nab

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ty by stále jen utráceli. Pokladnu mají prázdnou a pořád jen ubírají lidem aby mohli uskutečňovat svoje nesmyslné plány., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseprozíravýobčan , 07.06.2023 10:47:37

|  6 |  0

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…