Lži, hloupost a neznalost. Od Klause zahřmělo. Novináři v plné nahotě

4.6.2021 10:40 dop.

Páni novináři, jsme zklamaní. Vůbec netušíte, co vlastně píšete! Z Institutu Václava Klause přišel další úder.

Lži, hloupost a neznalost. Od Klause zahřmělo. Novináři v plné nahotě
Foto: screen: Facebook
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18823 lidí
Institut Václava Klause se znovu ostře ohradil proti článkům Hospodářských novin, časopisu Respekt a serveru Aktuálně.cz na téma půjčky 1,3 miliardy dolarů odeslané krátce po listopadu 1989 do hroutícího se Sovětského svazu. Někdejší hradní kancléř Jiří Weigl a mluvčí institutu Petr Macinka nenechali na novinářích nit suchou.

„Jsme zklamáni Vaší odpovědí na veřejný dopis a žádost o omluvu za fabulaci konspirační teorie o tajné půjčce SSSR těsně před listopadem 1989. Skutečnost, že nejste schopni uznat pochybení Vámi řízených médií, a zjevné lži si troufáte omluvně nazývat 'mediální zkratkou‘, je příkladem arogance a hroší kůže, která je v rozporu s jakoukoliv elementární novinářskou etikou. Vy jste napsali doslovně a v titulku, že 'Václav Klaus po revoluci tajně poslal 1,3 mld. dolarů Sovětům‘. To je hlavní obsah celého článku i celé související mediální kampaně, to je zpráva, která prošla všemi sdělovacími prostředky a je dodnes vytrvale šířena. Vy sami dobře víte, že každé jednotlivé slovo této věty je lež, a přesto nemáte v sobě tolik slušnosti a profesní cti, abyste se za to poškozenému omluvili?“ otázali se oba pánové.

Jedním dechem dodali, že dělat dodatečné úpravy ve starších článcích na toto téma v žádném případě nestačí.

Články podle Weigla a Macinky ukázaly, že novináři psali o tématu, o kterém zbla nic nevědí. Novináři prý pravděpodobně vůbec netuší, co jsou platební clearingové dohody a převoditelný rubl a tak dále. A pokud se novináři v těchto pojmech nevyznají, nemá s nimi, podle Institutu Václava Klaus, smysl jakkoli diskutovat.  

Klaus se podle autorů zasadil o transformaci socialistické ekonomiky na kapitalistickou a dokázal ji provést v rekordně krátkém čase, ale mělo by být jasné, že to nešlo zařídit během jednoho týdne. Proto byl dokončen proces, který nastartovali ještě před 17. listopadem 1989 komunisté a nikoli Václav Klaus.

„Vyčítat mu, že svévolně nezakroutil hospodářským vztahům se SSSR krkem už v prosinci 1989, může jenom naprostý ignorant, nebo zlovolný manipulátor spoléhající na neinformovanost veřejnosti a sílu jednou vyřčené pomluvy. Zmíněný článek z 25. 5. 2021 může sloužit jako učebnicový příklad dezinformační manipulace a fake news, s nimiž se dnes všude tolik operuje. Z Vaší odpovědi plyne, že je to v souladu s oficiální politikou Vašich médií, a to je velmi alarmující,“ uzavřeli pánové.

Na novináře se zlobí i sám Václav Klaus. Potvrdil to v rozhovoru s moderátorem Českého rozhlasu Vladimírem Krocem, jehož nazval „zrůdou“ poté, co moderátor chtěl rozebírat téma sovětského dluhu.

„Celá tahle kauza je opravdu nesmyslný výmysl nějakých aktivistických novinářů Hospodářských novin, kteří stojí opravdu na druhé straně barikády než já, a jestli se hrozí při permanentních otázkách, které dostávám, jestli budu kandidovat na to či ono, tak se hrozí mého návratu do politiky stranické, řekněme, že se přinutili k tomu, aby spustili tuto snůšku lží,“ sdělil Klaus se slovy, že spousta lidí se jeho návratu obává.

Kroc chtěl však téma rozebírat dál a Klaus se naštval.

„Pane kolego, končím, protože myšlenka, že jsme něco tajili, končím. Děkuji pěkně. V rozhovoru pokračovat nechci. S vámi určitě ne. Jste zrůda lidská,“ rozloučil se exprezident s moderátorem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…