Diskuzi otevřela otázka, jak Maďaři v souvislosti s koronavirovu krizí v současnosti vnímají účast maďarské armády v některých firmách. „Jde spíše o snahu pomoci ve stavu nebezpečí. Maďarská armáda tu není silovou složkou, která by chtěla převzít nějakou politickou roli ve státě. Zajišťuje, aby v případě potřeby měly firmy dostatek surovin a další,“ vyvrátil Pejša důrazně, že by se v zemi konal nějaký vojenský převrat a zestátňování podniků, jak se sám dozvídal z některých českých médií.
Maďarsko mu naopak přijde jako „standardní Česko“: „Není v tom příliš rozdíl,“ podotkl. Ač se neřadí mezi fanoušky Viktora Orbána, považuje jej za člověka, který „dokáže na vlastní obecenstvo a voliče efektivně a dlouhodobě působit“.
U maďarského premiéra si cení jeho rovný přístup ke svým příznivcům i odpůrcům: „Orbán dokáže cítit například potřeby i těch lidí, kteří ho nemají rádi. Například rozjel program podpory rodin. A doslova se trefil do černého. Je jedno zda rodině konvenuje současný režim nebo ne. Tento program se střetl s tak velkou podporou, že jej kolikrát podporují i voliči opozice. Uznávají, že to prospělo celé maďarské společnosti,“ dal za příklad Pejša.
O diktatuře má Pejša coby člověk, který žil ještě v totalitním režimu, jinou představu. „Viděl jsem jinou totalitu a dikaturu, absolutně se to nedá porovnat s tím, co bylo tady, v Maďarsku. Hovořím s maďarskými přáteli, jsou to učitelé, politici i novináři a mají stejný pocit,“ podotkl Pejša.
„Problém je spíše, jak o situaci v Maďarsku informují česká média. Možná je to i nějaká poptávka, nevím,“ reagoval na poznámku moderátorky, že ve zpravodajství České televize se dozvídá zcela odlišné informace o dění v Maďarsku, tedy zda se jedná o lži. „Nemyslím si, že vám ale média lžou, je to zřejmě postaveno na politických názorech, které někdo promítá do své práce,“ myslí si Pejša.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab