Mají vysoké výsluhy a další peníze od státu. Třeba Pavel. Když jsme se chtěli zeptat Hradu...

27.01.2024 5:00 | Kauza

"Zrušme výsluhy těm, kdo dál žijí za peníze od státu," navrhuje web Kverulant.org. Řady potentátů, kteří pracují ve státních službách a berou dost vysoké výsluhy, se opravdu hodně rozrostly. ParlamentníListy.cz uvádějí další příklady. K našim otázkám se jak Pražský hrad, tak ministerstvo obrany otočily zády.

Mají vysoké výsluhy a další peníze od státu. Třeba Pavel. Když jsme se chtěli zeptat Hradu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Petr Pavel oslovoval voliče a rozdával své materiály na náměstí I.P.Pavlova

"Bezpečnostní složky mají tak specifická povolání, na která musí mít speciální přípravu, která je ve standardním životě méně použitelná. Málokdo potřebuje k běžnému život umět střílet z pancéřovky nebo řídit tank. Proto, když jejich příslušníci skončí, a aby se nestali závislými na sociálním systému, tak existuje systém výsluh. Ten jim umožnuje po odsloužení plného turnusu pětadvaceti let pobírat výsluhu zhruba ve výši civilního průměrného platu až do smrti," vysvětlil vojenský historik Jiří Fidler.

Jenže, jak spočítal web Kverulant.org, tak jen v roce 2023 stát zaplatil příslušníkům ozbrojených složek na takových výsluhách 12,5 miliardy korun. Přitom část z nich se opravdu velmi dobře etablovala v jiných státních službách. Při všeobecném šetření se tudíž nabízí otázka, jestli by jim měly výsluhy zůstat, když tak vlastně pobírají platy dva či více?

Tak pravil Kverulant

Na webu také spočítali, že celková částka narostla za pět let téměř o pětašedesát procent - co by za to důchodci v civilu dali - a generálové ve výslužbě dostávají v průměru 73 000 korun měsíčně. "Kverulantovým cílem je prosadit takovou změnu zákona, která by nárok na výsluhový příspěvek omezila a která by odebrala výsluhový příspěvek těm bývalým příslušníkům ozbrojených složek, kteří i po odchodu do civilu dál berou veřejné peníze," píše se tam dál. Kverulant k tomu opakovaně vyzval všechny zákonodárce.

Od roku 1998 do loňska bylo jmenováno 406 generálů ze všech odvětví bezpečnostního systému a právě v letech 2022 a 2023 se generálů vyrojilo jako komárů u močálu, tedy 32 a 31. Ročně nás stojí 574 milionů korun. Na Kverulentu.org uvedli případy nejen generálů sloužících po skončení v bezpečnostních složkách i nadále ve státních službách.

Policejního generála Tomáše Tuhého, který byl v letech 2018 až 2023 velvyslancem na Slovensku, generála vězeňské služby Petra Dohnala, který je členem správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP MV) a pracuje na ministerstvu spravedlnosti, bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara také dříve ve správní radě ZP MV anebo "turistu pro zdravotních pojišťovnách" a covidového ministra zdravotnictví, plukovníka ve výslužbě Romana Prymulu. Také ještě Andora Šándora, Jiřího Šedivého a Petra Pavla.

Úřední bobříci mlčení

Napsali jsme několik otázek na ministerstvo obrany a jednu jednoduchou na Pražský hrad. Bez odpovědi. Na obraně mediálněkomunikační sektor značně zhubl a je tam, alespoň podle internetových stránek, jen duo mluvčích. Podle některých informací s ministryní Janou Černochovou jen tak někdo nevyjde. Na Hradě je také jen duo, dvě dámy. Tato zešťihlovací kůra v administrativě by se dala hodnotit kladně, pakliže by zmínění pracovníci odváděli práci, za kterou jsou placeni. Nicméně oni ji neodvádí, poněvadž k otázkám ParlamentníchListů.cz zaujali postoj skautů držících bobříka mlčení.

Anketa

Máme se připravovat na válku?

9%
89%
hlasovalo: 14380 lidí
Na konci předloňského roku se ještě jako prezidentský kandidát dnešní prezident Petr Pavel svěřil webu Seznam Zprávy, že pobírá starobní důchod 29 000 korun měsíčně a výsluhový příspěvek, ale jeho výši neupřesnil. Podle webu mohlo jít o zhruba 50 000 korun měsíčně, dle ParlamentníchListů.cz může jít o 80 až 100 tisíc korun. S šarží plukovníka pobírá výsluhy i ředitel Památníku Lidice, předseda Rady ÚSTR a vojenský historik Eduard Stehlík. Ten je narozdíl od Pavla však příkladem "kancelářského vojáka". Nedávno si na webu Blesk.cz za Lidice postěžoval, že památníky mají málo pracovníků, takže přípravu výstav dělá po nocích a o víkendech, neboť nemá historika na stálý úvazek. Jeho výsluhu jsme odhadli na 40 000 korun, zhruba plat historika.

Podle našich informací však existuje celkem velká skupina lidí, kteří třeba v armádě prošli misemi a po čtrnácti letech služby jim bylo sděleno, že jsou přebyteční, aby se jim nemusely výsluhy platit. "Výsluhu dostanou v podstatě ti, kteří dokáží bruslit mezi různými vztahy a zájmy," doplnil Fidler, který prostředí české armády a institucí s ní spojených dlouhodobě sleduje.

Šetřit musí všichni

Učebnicovým příkladem multifunkcionáře pobírajícího výsluhy je senátor ODS Martin Červíček. O jeho raketovém vzestupu v policejní kariéře už bylo napsáno včetně obcházení zákonů mnohé. V lednu 2014 rozhodla poradní komise, že Červíček byl do funkce policejního prezidenta jmenován neoprávněně. Ostatně jeho vztah s Janou Černochovou "práskl" veřejnosti Pirát Jakub Michálek. Poté byl policejní generál i s výsluhami obecním zastupitelem, náměstkem královéhradeckého hejtmana, hejtmanem a nyní sedí v Senátu.

Hlavní podmínkou pro nárok na výsluhu je minimálně patnáct odsloužených let a její výše se počítá z průměru platů pobíraných poslední rok služby. Na Slovensku je vyplácena až po odsloužených pětadvaceti letech a ve Velké Británii až od šedesáti let věku.

Například armáda dosahuje v žebříčcích oblíbenosti dlouhodobě nejlepší výsledky, ale také je jednou z nejsilnějších lobbistických skupin. V roce 2016 tak bylo prosazeno, že nebudou výsluhy podléhat zdanění. Teď se zdanění anebo odnětí výsluh exvojákům pracujícím pro stát naopak nabízí jako jeden z dílčích kroků ke konsolidaci státního rozpočtu.

reklama

autor: Jan Rychetský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Je vidět, že se červíček v mezinoží vrtal tak důkladě, že si vysloužil generálské epolety, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseverrat , 27.01.2024 8:46:22
doživotní renta se mu vyplatila za těžkou službu černé jalovici. Zpravidla to bývá opačně. Tady platí latinské Per vaginam ad astram-zde ke kvězdám generálským. O tom když šlapal v Rychnově s pendrekem se mu ani nesnilo.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Jedu na kávu do Bílého domu, zářil Fiala na kongresu. Voliči to slyšeli a už létaly „facky“

12:40 Jedu na kávu do Bílého domu, zářil Fiala na kongresu. Voliči to slyšeli a už létaly „facky“

Předseda Občanské demokracie Petr Fiala na dnešním 31. kongresu strany, kde obhajuje svůj mandát, pr…