Matka zastřelené dívky na fakultě pátrá. Výbušné: Byl vrah ovládán? Bývalý policista...

20.04.2024 15:19 | Monitoring

„Mám silné obavy, že někdo mohl obrovským způsobem pochybit. Není potom přece možné, aby z toho nevyplynuly žádné důsledky,“ řekla Lidovkám Lenka Šimůnková, matka zavražděné Elišky, která studovala češtinu pro neslyšící. Eliška byla jedou z obětí střeleckého šílenství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ke kterému došlo 21. prosince 2023. Policie stále neuvolňuje informace z vyšetřování. Nic se neví. Jen střípky a dohady. Šimůnková promluvila i s blízkým člověkem vraha. Ten věří, že Davida Kozáka někdo ovládal. Vztahy doma měl idylické, s otcem byl jedna ruka. Přesto ho zabil. Nepochopení, pocit neodčinitelné ztráty, touha po pravdě. V domácnosti Lenky Šimůnkové je stále rozvěšená vánoční výzdoba. Však Eliška měla za tři dny přijet na Vánoce. Pořád se na ni čeká. Měla přijet v půl šesté.

Matka zastřelené dívky na fakultě pátrá. Výbušné: Byl vrah ovládán? Bývalý policista...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smutek druhý den po střelbě na filozofické fakultě. Student historie David K. zde bezohledně povraždil 14 osob a mnoho dalších zranil

21. prosince 2023, pouhé tři dny před Štědrým dnem, se celá země ocitla v šoku. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se stala hrůzyplným dějištěm školní masové střelby. První v České republice. Když ministr Marian Jurečka roztáčel na Ministerstvu práce a sociálních věcí svůj další taneček na oslavě, lidé šokovaně četli o nepochopitelném. Rodiče studentů zoufale volali svým dětem a s hysterickým strachem chtěli slyšet hlas svého potomka. Je naživu?, ptalo se každé prozvonění, proč to nezvedá. 14 rodičům jejich potomci už telefon nezvedli. Nezavolali. Neozvali se. Mezi nimi byla i Lenka Šimůnková. Její dcera Eliška byla zastřelena. Její život se rozplynul v reji nepochopitelného násilí. A od té doby se Lenka Šimůnková ptá – proč? Proč se to muselo stát? Kdo a kde a kdy udělal chybu? A začala pátrat.

„Člověku se stále honí hlavou množství otázek a nemá odpovědi. Když jsem se ptala na policii, jak se to stalo, vlastně jsem se nedozvěděla nic. Bylo mi řečeno, ať určitě nesleduji média; přitom média jsou to jediné, kde se něco nového k případu objevuje,“ vyprávěla pro Lidovky Lenka Šimůnková. Ano, ví, že musí rozlišovat pravdivá média, nenaskočit na křiklavý titulek a z prstu vycucané údaje z hrůzného dne. Ale nedá jí to, stále pátrá, ptá se. „Naivně jsem očekávala, že člověk přijde na policii a odnese si ucelený obrázek. Jenže, jak jsem zjistila, policie mi odpovědi neposkytla. Slyším jen dokola, že mám vyčkávat,“ řekla Šimůnková.

Obracela se na policii neustále. Jenže policie odpověď odkládala a odkládala. Nejdříve o týdny, pak o celé měsíce. Až paní Šimůnková získávala pocit, jako kdyby jí brali právo dozvědět se pravdu. Jenže jednalo se o její jediné dítě, o Elišku, která na Univerzitě Karlově studovala český jazyk pro neslyšící a měla v plánu založit nadaci pro neslyšící. „Vypadá to, jako kdybyste na informace neměl právo, přitom jste rodič dítěte a ptáte se na něco zcela přirozeného – proč nemáte dítě doma, co se stalo a jak se něco takového vůbec mohlo stát?“

Lence Šimůnkové se nezdá spousta detailů z oficiálních vysvětlení. Proč policejní hlídka odešla z fakulty na náměstí Jana Palacha, kdo ji odvolal, proč nebyla fakulta evakuovaná, když se vědělo, že vrah zabil svého otce, je vyzbrojený a míří do Prahy. „Zajímalo by mě, kdo vydal pokyn, aby policejní hlídka odešla. Kdo vyhodnotil, že není důležité, aby policie zůstala na fakultě v budově Jana Palacha,“ ptá se Šimůnková. Ale zůstává bez odpovědí. „Osobně nedokážu pochopit, pokud policie viděla v Hostouni zavražděného otce Davida K. a věděla, že dotyčný muž, který tam žije, je studentem, tak nechápu, že nebyla vyklizena budova Jana Palacha.“ Ale odpověď nepřichází. Jen ticho a výzva, aby matka Elišky byla trpělivá a aby čekala na závěr vyšetřování policie.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Hm,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusezlatík , 20.04.2024 17:01:07
je to všechno podivné a ta tragédie v klánovickém lese, tak to se přikláním k verzi té blízké osoby. Pravdu se zřejmě tak brzy nedozvíme, možná nikdy, stejně jako třeba u Vrbětic.

|  20 |  0

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…