Měl maximalizovat výběr daní a tu horlivost občas přeháněl. Pilný v ČT komentoval odchod šéfa finanční správy

01.11.2018 20:47

Na Ministerstvo průmyslu a obchodu přichází nový náměstek Ivan Pilný (ANO), který má prý skoncovat s byrokracií a zavést digitální stát. Kde přesně začne? Bude zavedena paušální daň? A co říká na to, že šéf finanční správy Martin Janeček končí? Nejen to byly otázky moderátora Daniela Takáče, na které ve čtvrtečním pořadu Interview na ČT24 odpovídal.

Měl maximalizovat výběr daní a tu horlivost občas přeháněl. Pilný v ČT komentoval odchod šéfa finanční správy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Pilný při rozhovoru pro PL

Na úřad Pilný přichází proto, že mezi hlavní priority ministryně patří snižování byrokracie ve státní správě. Podle jeho slov prý jde o tři hlavní věci, proč byl na ministerstvo přizván. První je prý zkušenost z podnikatelské sféry, druhá zkušenost z informačního průmyslu související s digitalizací a třetí, že ministerstvo jako bývalý předseda hospodářského výboru do jisté míry zná.

Ve své nové funkci by se rád řídil citátem: U každého zákona uvažuji, jestli neudělá více škody než užitku. „Je to celé hlavně o zdravém rozumu, digitalizovat věci, které jsou legislativní špagety, nedává smysl,“ řekl s tím, že tohle by se mělo predevším rozplést, jelikož jde o základní vadu všech digitálních projektů.

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9690 lidí
V souvislosti s tím zmínil příklad, že během jeho poslanecké hry se podařilo prosadit, že když nám propadá řidičák, můžeme si pro něj přijít kamkoliv. „Nyní se však ptám, proč bych si pro něj vůbec musel někam chodit, proč ho nepošlou rovnou domů,“ uvedl s tím, že takovéto podobné věci by se měly nejdříve odstranit a až na to nasadit digitální prostředky.

Co se týká podnikatelů, kteří si stěžují na administrativní zátěž, ta podle něj do jisté míry už ustoupila. „Některé věci jsou jednodušší, ale pro malé podnikatele je to stále hodně, třeba v daňové oblasti,“ sdělil.

Moderátora Daniela Takáče však zajímaly konkrétní věci do budoucna, jež by od příštího roku nemusely platit. Na to Pilný připomněl, že Ministerstvo průmyslu a obchodu není však příliš odpovědné za byrokracii, která zde je. „Třeba ohledně daní ta řada byrokratických překážek neleží zrovna na našem ministerstvu,“ upřesnil.

Primárně prý jeho angažmá na ministerstvu průmyslu a obchodu není soubojem s byrokracií. „Nevím, kde se to vzalo,“ podivoval se, načež mu moderátor vysvětlil, že se to vzalo tam, kde to prohlásila ministryně. Na otázku, jestli bude rušit byrokracii, kterou přinesla i jejich vláda, odpověděl, že zrovna té byrokracie tolik nezavedli. EET prý za žádnou byrokracii nepovažuje. To Takáče překvapilo, jelikož je přesvědčen, že podnikatelům zabere mnoho času vše vyplnit a odeslat. „To se ale odesílá samo, tam nemusíte nic vyplňovat ani odesílat,“ kroutil hlavou Pilný.

Problém u EET je prý v tom, že řeší následek, nikoliv příčinu. „Ta příčina je velké množství hotovostních plateb. To se postupně přirozeně zmenšuje,“ řekl s tím, že by rád, kdybychom podporovali systémy, které mají Apple nebo Google na bezdrátové placení. „Jakmile platíte kartou, tak ten záznam tam přirozeně je,“ podotkl.

„U některých malých podnikatelů máme ale už tolik dat, že by Ministerstvo financí mělo zavést paušální daň, kterou nemůže projednávat s jednotlivými účastníky toho daňového řízení. Už by mělo mít nějaká kritéria, jak paušální daň stanovit,“ pokračoval Pilný s tím, že doufá, že k tomuto dojde, protože při zavedení EET už Ministerstvo financí k tomu analytickému aparátu vyzýval.

Je toho názoru, že tento systém by u malých podnikatelů zcela jistě byrokracii snížil. „Ta daň by se neměla odhadovat, ale když máte nějakou vesnici, kde jsou tři restaurace, kde jedna vaří a druhá ne, tak už dokážete vypsat tu daň. Tu máte hned zaplacenou v nějakých splátkách a nemusíte nic kontrolovat,“ uvedl s tím, že systém vybírání daní narostl do mamutích rozměrů.

Pozastavil se tak nad otazníky visícími nad ředitelem finanční správy Martinem Janečkem, který ke konci roku skončí ve funkci. Podal žádost o odvolání ze služebního místa. Pilný tím podle svých slov není vůbec překvapen. „Nechci ho hájit, jeho komunikační schopnosti zrovna nejsou... Zkrátka jakmile dostanete zadání, že máte maximalizovat výběr daní, a to zadání evidentně měl, a ne ode mě, pak můžete tu horlivost občas přehánět,“ uvedl Pilný s tím, že to se podle něj Janečkovi zřejmě stalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…