Michaela Bakala: Na příjmení jsem hrdá. OKD je uzavřená kapitola. Těším se na českou Čaputovou

21.06.2021 16:57

Manažerka, filantropka a manželka známého miliardáře Zdeňka Bakaly Michaela Bakala byla hostem Českého rozhlasu. OKD je podle ní uzavřená záležitost a její manžel se prý nikdy nevyhýbal zodpovědnosti. Emoce vzbuzoval prý už v devadesátkách a také tepal Klause a Zemana. Čaputová? Důstojná. Polsko a Maďarsko? Fuj. „Média jsme nikdy nevyužívali pro naše PR.“

Michaela Bakala: Na příjmení jsem hrdá. OKD je uzavřená kapitola. Těším se na českou Čaputovou
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Michaela Bakala

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7181 lidí

Bakalovi dnes údajně žijí převážně ve Švýcarsku a USA. Je pro ní jako manželku Zdeňka Bakaly její příjmení přítěží nebo snad cejchem? „Já to paradoxně jako cejch necítím, na druhou stranu jsem na to hrdá. Uvědomila jsem si hodnoty, které si můj muž sám odžil, dokázal, zastává. Znám ho dost dlouho na to, abych viděla, že je hodně konzistentní,“ prohlásila Bakala s tím, že její manžel prý vzbuzoval emoce už v 90. letech, kdy se měl stavět proti kupónové privatizaci Václava Klause.

Bakala také připomněla, že její manžel spoluzakládal pražskou burzu. „Vím, že Miloš Zeman nebo Klaus nebyli zrovna příznivci toho, že tady něco takového vzniká. Když se zpětně dívám na jeho působení, tak si říkám, že ho budou hodnotit až jiní. A už ne pod tlakem událostí, do kterých se tato země dostala, mnohdy nešťastnou náhodou a nepochopením. Kritiku od této skupiny lidí, od politiků, osobně beru jako ocenění našeho působení. Jako ocenění našich hodnot,“ hájí se filantropka.

Téma, které v rozhovoru nemohlo chybět, byla privatizace OKD. Tu prý Bakala a její manžel považují za uzavřenou kapitolu. „Protože se ukázalo, že tato investice prošla vývojem. Ukázalo se, co se děje s budoucností těžby uhlí i všude ve světě. Jak krize v energetice zamávala nejen českými doly.“

Zdeněk Bakala se podle své manželky nikdy nevyhýbal odpovědnosti za to, co se s OKD stalo. Tomu poněkud odporuje fakt, že ve chvíli, kdy se kauzou začala zabývat sněmovní komise, odjel Bakala z České republiky, a nemohl tak před komisí vypovídat. Podle jeho manželky ale do Čech stále jezdí pravidelně: „Pravidelně, možná ne tak často. Když se člověk dostane pod mediální a politický tlak – a my tady nežijeme trvale už dlouhodobě –, tak se logicky vaše priority přesouvají jinam. Manžel se ale nikdy nevyhýbal odpovědnosti. Ke všem otázkám se vyjádřil, přestože byl přehlušen – nechtěli mu dát správný prostor.“

Zdeněk Bakala, jako vlastník jednoho z nejvýznamnějších mediálních domů, společnosti Economia, podle slov své manželky nikdy nezneužíval jejich vlastnictví ve svůj prospěch. „Vzal to jako profesní výzvu. Nikdy nikoho z nás nenapadlo toho využívat pro svůj nástroj pro vlastní PR. Nebo pro jakýkoliv jiný politicko-byznysový vliv,“ uvedla Bakala.

„Investice mého muže do médií nebyla investice do vlastního prospěchu nebo vlivu. Jak ho znám, tak si byl vědom, že něco takového, jako jsou Economia a Respekt, si zaslouží, aby mohly zůstat na trhu a ještě se rozvíjet,“ dodala s tím, že média brali více jako filantropii než jako investiční příležitost. I přes to má podle filantropky Bakaly údajně společnost Economia velkou hodnotu a Bakalovi jsou prý často dotazováni, zda ji neprodají.

Řeč byla i o politice. Bakala třeba promluvila i o zastoupení žen v politice. Těší se prý na první českou premiérku a prezidentku. Zároveň je prý moc ráda za Slovenskou hlavu státu Zuzanu Čaputovou. Ta je podle ní důstojným zástupcem země. Ona a její manžel mají prý obavy ze ztráty svobody a uzavírání se světu. V souvislosti s tímto negativním trendem zmínila třeba Polsko nebo Maďarsko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

8:01 „Nemaj mozek. Ty pohlaví.“ Bohdalová zničila Prague Pride. Je to velké

Festival Prague Pride, ke kterému se přihlásil například pražský primátor Hřib, dále pokračuje a bud…